NI NEDOLŽNO

Strašne posledice občasnega opijanja

Objavljeno 25. november 2015 10.00 | Posodobljeno 25. november 2015 10.00 | Piše: M. F.

Tudi zgolj vikendsko opijanje ima na telo škodljiv vpliv.

Popivanje vodi v depresijo, poleg tega vpliva na možganske procese, zato je prizadet spomin.

Seveda je vsem dobro znano, da pogosto ali celo kronično pitje alkohola povzroča številne zdravstvene težave. Tako psihične kot tudi fizične, depresija in ciroza jeter sta le dve od mnogih. Večina pa se žal ne zaveda, da tudi zgolj občasno pretiravanje z opojnimi pijačami ni nedolžno. Posledice so lahko namreč mnogo nevarnejše in dolgotrajnejše, kot je maček dan potem.

Težave s plodnostjo

Alkohol zlasti škodljivo vpliva na moško spolnost. Ena od njegovih posledic je erektilna disfunkcija. Poleg tega pa uživanje preveč alkohola v telesu povzroči padec testosterona. Samo pet pijač na teden lahko zmanjša količino in poslabša kakovost sperme, opozarja dr. Sarah Suzuki iz New Yorka, sicer specializirana za področje prekomernega pitja alkohola. »Alkohol v telesu zavira absorpcijo cinka, to pa slabša kakovost spolnih celic. Manjša je verjetnost oploditve, večja pa je možnost spontanega splava.«

Srčna aritmija

Po besedah newyorškega srčnega kirurga dr. Davida Gruenerja opijanje ob posebnih priložnostih, zlasti če sicer oseba ne pije alkohola, povzroča motnje v bitju srca. Sindrom je poimenovan »počitniško bitje srca« saj se pogosto pojavi pri osebah, ki si pijačo privoščijo le na počitnicah ali dopustu, srce pa tedaj bije prehitro ali neenakomerno, kar ogroža pravilen pretok krvi po telesu. Ob prepogostem občasnem opijanju lahko pride do kronične aritmije.

Zamaščena jetra

»Pri ženskah je težava pogostejša in izrazitejša, saj njihov metabolizem težje presnavlja alkohol,« opozarja Suzukijeva in dodaja, da je med tistimi z zamaščenimi jetri več žensk kot moških. Zamaščena jetra so težava, saj te ne morejo več opravljati svojih nalog, kar se sprva izraža v izrazitejši utrujenosti, ki jo mnogi zamenjujejo za tako imenovanega mačka.  Težava je sicer pogostejša pri kroničnih alkoholikih, niso pa zanjo imuni niti tisti, ki se opijajo zgolj občasno.

Artritis

»Alkohol spodbuja vnetja v telesu. Če bolehate za artritisom, lahko opojne pijače stanje še poslabšajo,« pravi klinična nutricistka in osebna vaditeljica Jennifer Cassetta. Kolikšna količina alkohola ima pri posamezniku ta vpliv je sicer povsem individualno ter odvisno od stanja artritisa in praga bolečine. Pri nekaterih so škodljive posledice opazne prej, pri drugih pozneje, pretiravanje pa seveda pri nikomur ni priporočljivo.

Težave s kožo

Dermatologinja in gostujoča profesorica na univerzi Kalifornija Tsippora Shainhouse pravi, da alkohol znatno poslabša stanje kože. »Zaradi tega so izrazitejše kožne bolezni, kot je denimo luskavica. Alkohol povzroči razširitev žil, koža je zato videti bolj rdeča. Poleg tega pa povzroča dehidracijo, ki se prav tako kaže kot nezdrava, suha in starikava koža. Vse te posledice so vidne že po nekaj kozarčkih preveč.«

Deli s prijatelji