PRIJETNO S KORISTNIM

Stranski učinek vroče kopeli

Objavljeno 19. april 2017 09.00 | Posodobljeno 19. april 2017 09.09 | Piše: M. F.

Ne telo vpliva tako kot polurna hoja.

Nič ne bo narobe, če boste občasno namesto sprehoda izbrali vročo kopel.

Po dolgem napornem dnevu prija namakanje v kadi, polni vroče vode, saj ublaži napetost, sprosti mišice in pomiri duha. Ima pa vroča kopel še en pozitiven učinek. Strokovnjaki so namreč dokazali, da je med njo mogoče porabiti toliko kalorij kot med polurnim sprehodom.

»V uri kolesarjenja so sodelujoči prostovoljci porabili več energije kot v pol ure ležanja v kadi, vendar je bila poraba kalorij med kopanjem prav tolikšna kot med polurnim sprehodom,« je povedal Steve Faulkner z univerze Loughborough, kjer so študijo izvedli. V obeh primerih je znašala 140 kalorij. Kar je precej glede na to, da med tem, ko počivate v kadi, ne počnete ničesar.

Kaj pa krvni sladkor?

Na krvni sladkor so vse dejavnosti vplivale podobno. Pri tistih, ki so poležavali v vroči kopeli, je bil celo za 10 odstotkov nižji v primerjavi z onimi, ki so telovadili. Rezultate Faulkner utemeljuje s fenomenom, ki je v znanosti poznan pod imenom pasivno gretje. V nasprotju s segrevanjem med vadbo do pasivnega gretja pride v vročem, vlažnem okolju, v katerem se telo sprosti in porablja energijo brez dodatnega napora.

Pasivno gretje je sicer še dokaj neraziskano, a zdi se, da vroča kopel vendarle spodbudno deluje na telo, zato je dobrodošla za sladkorne bolnike in preventiva pred sladkorno boleznijo.

Najboljša kombinacija

»Res je, da namakanje v kopeli ne more povsem nadomestiti vadbe, a če boste včasih namesto prvega izbrali drugo, ne boste preveč oškodovani,« ugotavlja Faulkner.

 

Deli s prijatelji