MIHAEL ŽMAHAR

Strah – ovira ali prijatelj?

Objavljeno 13. junij 2016 13.40 | Posodobljeno 13. junij 2016 13.42 | Piše: Mihael Žmahar

Včasih se nam zdi, da živimo v precej prestrašeni družbi, kajne? Da na desetine strahov vodi naša življenja in tako posredno oblikuje naše usode, da ves čas iščemo pogum, da bi se zoperstavili stvarem, ki se jih bojimo.

Tudi najpogumnejši imajo svoje strahove, dileme in bojazni.

Kako smo ljudje postali tako prestrašeni? Ste že videli prestrašenega dojenčka, ki bi se bal kač, neznancev, teme, javnega nastopanja …? Ne. Zakaj potem odrastejo v ljudi, ki se bojijo? Zato ker jih je tega nekdo naučil. Nekdo jih je naučil, da so sprejeli strah kot eno izmed življenjskih vodil. In to so bili po navadi starši, učitelji, mediji … Če boste pozorno pogledali, boste ugotovili, da se otroci bojijo enakih stvari kot njihovi starši.

Strah je v resnici samo program, način razmišljanja in kot tak eden glavnih usmerjevalcev, po katerem živijo. Zato se mnogi še bolj ovijajo v ogrinjala strahu, s čimer poskušajo ustvariti iluzoren občutek varnosti za svoj ego. A v resnici ustvarjajo prepričanja, ki samo še krepijo njihov strah.

Vse preveč ljudi se danes boji vsega. Bojijo se sprememb, ker jih je strah, da jim ne bo uspelo, da ne bodo zmogli. Bojijo se odpreti sebi in drugim ter izraziti čustva, ker jih je strah, da ne bodo sprejeti, da jih bodo obsojali, da niso dovolj dobri. Strah jim preprečuje, da bi lahko ustvarjali dobre odnose. Bojijo se drugačnosti, zaradi česar začnejo obsojati in ustvarjati nemir. Bojijo se, da zanje ne bo poskrbljeno, zato mnogi vse življenje hodijo v službe, ki jih sploh ne marajo.

Strah ni nekaj slabega. Ne bi se ga smeli bati in se mu izogibati. Strah je popolnoma normalno čustvo. Je del nas in je lahko naš dobri prijatelj, ki nas uči in opominja na tisto, kar je pri nas še neuravnovešeno. In ključ strahu ni v tem, da se mu izogibamo, ampak da ga sprejmemo. Strah je tukaj, da nam pomaga in nas zaščiti, ne da nas omejuje. Vpliv strahu na naše življenje vedno določa predstava, ki jo imamo o njem.

Strah lahko izboljša naše življenje, če se le naučimo pravilno ravnati z njim.

Nekaj nasvetov:
 

  • Če glede neke izkušnje, ideje ali človeka čutimo strah, je to signal, da o tem ne vemo dovolj. Če prevzamemo odgovornost in se poučimo o tem, bo strah izginil sam od sebe.
  • Strah se vedno pojavi, ko se v življenju soočamo z nečim novim. To je smiselno, saj je v resnici obrambni sistem ega, ki skrbi, da ostanemo živi. Ego je s strahom samo previden glede nečesa novega. Ko enkrat dobimo izkušnjo z novo stvarjo, ego ve, kako ta stvar vpliva na naše življenje, zaradi česar strah izgine.
  • Strah je pokazatelj rasti v življenju. Zakaj? Ker ga občutimo vedno, ko se lotimo nečesa novega. Če nas torej ni strah, to pomeni samo eno – da se naše življenje ne razvija, ampak stagnira. Kar pa pomeni, da v resnici ne živimo. Na ta planet nismo prišli, da bi stagnirali, ampak da bi se učili, rasli in se razvijali. Naša duša si to želi. Zato je strah prijatelj, ki nam kaže, da se naše življenje razvija. Strah je pokazatelj tega, da imamo sanje.
  • Vedno pa strah označuje odnos, ki ga imamo do nečesa. In glavni ustvarjalci svojega odnosa smo mi sami. Zato je pomembno, da se v vsaki situaciji osredotočamo na lepe stvari – na lepe misli, rešitve, sočutje, pogum …

Preberite več v Suzy, naši novi tabloidni reviji Slovenskih novic, ki izide vsak petek. Najdete jo v bližnji trafiki, še bolje pa bo, če se nanjo naročite in jo boste dobili v svoj nabiralnik. Pišite nam na Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled. oziroma pokličite na brezplačno številko 080 11 99.

image

Deli s prijatelji