ZAMENJAVA

Štiri rastline v vlogi tablet

Objavljeno 26. junij 2015 09.00 | Posodobljeno 26. junij 2015 09.00 | Piše: M. F.

Spoznajte moč kurkume, črnega popra, ingverja in poprove mete.

Učinkovine v popru ščitijo pred artritisom.

Kadar nekaj zaboli, večina poseže po zdravilih proti bolečinam. Najbrž ste med njimi tudi vi. Če pa boste spoznali nekaj rastlin, ki se odlično znajdejo v vlogi protibolečinskih tablet in nimajo stranskih učinkov, si boste naslednjič morda raje pomagali  z njimi. Poglejte, katere imamo v mislih.

Kurkuma 

Pomaga: Pri bolečinah v trebuhu, sindromu razdražljivega črevesja in depresiji.

Kako deluje: Ključna sestavina kurkume je kurkumin, ki velja za močno protivnetno sredstvo. V eni od nedavnih raziskav se je izkazal za enako učinkovitega kot najpogosteje uporabljena protibolečinska zdravila. Seveda pa v veliki manjši meri obremeni želodec in jetra. Kurkumin pomaga proti razdražljivemu črevesju, saj za 50 odstotkov ublaži vnetja prebavnega sistema in krče. Ob vsem tem pomaga pri blaženju simptomov depresije.

Kako jo jemati: Pol čajne žličke kurkume v prahu trikrat na dan dodajte hrani, ki vsebuje zdrave maščobe. Te namreč spodbujajo absorpcijo kurkumina.

Previdno: Če imate sladkorno bolezen, se prej posvetujte z zdravnikom. Kombinacija kurkume in zdravil za diabetes lahko drastično zniža količino sladkorja v krvi.

Črni poper

Pomaga: Pri artritisu, bolečinah v trebuhu in težavah s prebavo.

Kako deluje: Vsebuje protivnetne učinkovine. Britanska raziskava iz leta 2013 se je osredotočila zlasti na piperin. Njeni rezultati so pokazali, da ta omili vnetne procese v celicah hrustanca, zato so strokovnjaki sklenili, da bi lahko bil odlično zdravilo proti artritisu. Zaradi protivnetnih sestavin pa premaguje tudi bolečine v trebuhu.

Kako ga jemati: Kot preventivo ga vsak dan dodajte jedem. Najučinkovitejši je sveže mlet.

Previdno: Piperin lahko upočasni presnovo. Če uživate katera od zdravil na recept, se posvetujte z zdravnikom.

Ingver

Pomaga: Pri glavobolu.

Kako deluje: V veliki britanski raziskavi so 100 ljudem, ki so trpeli za migrenami, ob napadu pomagali s 50 miligrami zdravila, ki se sicer uporablja za blaženje teh napadov, 100 pa z 250 miligrami ingverja. Dve uri po terapiji je bilo pri 64 odstotkih tistih, ki so jemali ingver, in pri 70 odstotkih onih, ki so uživali zdravilo, zaznati olajšanje. Bolečina je pri obojih padla za 90 odstotkov. Vendar je bilo v skupini, ki je jemala zdravilo, pri 20 odstotkih sodelujočih opaziti stranske učinke, največkrat vrtoglavico in zgago, pri štirih odstotkih tistih, ki so jedli ingver, pa le blago slabo prebavo.

Kako ga jemati: Lahko uporabljate sveži ingver ali tistega v prahu, ki izboljšuje okus mnogih jedi. Iz njega lahko skuhate odličen čaj: vročo vodo prelijte preko treh rezin svežega ingverja, pokrijte, počakajte 10 minut in dodajte malce medu.

Previdno: Ingverja ne jemljite, če uživate zdravila za redčenje krvi, vključno z aspirinom.  V velikih količinah lahko ingver izzove zgago.

Poprova meta

Pomaga: Pri želodčnih težavah in sindromu razdražljivega črevesja.

Zakaj deluje: Eterično olje poprove mete učinkovito blaži želodčne krče in v njem prisotne bolečine.

Kako jo jemati: Žlico posušene poprove mete prelijte s skodelico vroče vode, počakajte 10 minut, precedite in ohladite. Čaj pijte štiri- do petkrat na dan med obroki.

Previdno: Poprova meta lahko poslabša težave z žolčnimi kamni in oteži zadeve pri ljudeh, ki trpijo zaradi refluksa. Prav tako ne gre pretiravati s količino.

 

Deli s prijatelji