NARAVNA LEKARNA

Štiri manj znane vloge česna

Objavljeno 11. marec 2015 08.00 | Posodobljeno 11. marec 2015 08.00 | Piše: M. F.

Učinkovito premaguje glivične okužbe in mozolje, nekateri pa se ga panično bojijo.

Zdravilnih moči česna so se zavedali že v starem Egiptu.

Česen je znan kot močan naravni antibiotik, ki ga lahko uporabljate vsak dan. Ponaša se s protivirusnimi, protibakterijskimi in protiglivičnimi učinkovinami. Krepi imunski sistem in celotno telo. A čeprav menite, da poznate vse njegove načine uporabe, vas bodo nekateri morda presenetili.

Pomaga pri atletskem stopalu

Ker vsebuje protiglivične snovi, je odličen v borbi proti atletskemu stopalu, torej glivični okužbi, ki jo lahko dobijo vsi bosi ob bazenih, v savnah, po skupnih kopalnicah in drugih prostorih, kjer so vedno vlažna tla. Da bi okužbo z glivicami odpravili, vsak večer v vodo  dodajte nekaj strokov zdrobljenega česna in v njej namakajte stopala. Ponavljajte, dokler glivice ne izginejo.

Glivic se lahko rešite tudi tako, da v bombažne nogavice položite nekaj strokov česna, jih obujete in jih na nogah pustite čez noč.

Naravno zdravilo proti aknam

Ker vsebuje česen močne protibakterijske snovi, pomaga proti aknam. S prerezanim strokom polzite po kritičnih predelih obraza. Ne mažite celotnega obraza, ampak samo akne. Postopek ponavljate nekaj dni in hitreje se bodo posušile in izginile.

Lahko izdelate tudi zmes iz sesekljanega česna in vode. Z njo nekaj minut masirajte obraz in ga nato sperite s toplo vodo. Pripravek bo s kože odstranil bakterije, ki povzročajo akne. Lahko mu dodate tudi dve žlički olivnega olja in žličko medu. Če takšno nego spremlja pekoč občutek, naslednjič količino česna zmanjšajte.

Krepi nohte

Če želite okrepiti nohte, malce sesekljanega česna pomešajte v prozoren lak za nohte. Počakajte sedem dni, nato lak nanesite na nohte, ki bodo zaradi dodatka česna močnejši.

Zdravi okužbe ušes

Česen lahko olajša vnetje ušesa. A uporabljajte ga zgolj zunanje. V decilitru olivnega olja teden dni namakajte šest strokov sesekljanega česna. S pripravkom masirajte zunanji del ušesa tik ob sluhovodu. Takšen ekstrakt zaustavlja rast bakterij, glivic in virusov, ki povzročajo vnetje ušesa.

Še nekaj zanimivosti o česnu

  • V starem Egiptu so česen morali jesti sužnji, ki so gradili piramide. Tako so si povečali moč in vzdržljivost.
  • V vojnah so neposredno na bojiščih nekoč česen uporabljali za dezinfekcijo ran.
  • Strok česna vsebuje samo štiri kalorije.
  • Največja proizvajalka česna na svetu je Kitajska.
  • Obstaja več kot 300 vrst česna
  • Aliumfobija se imenuje strah pred njim.
Deli s prijatelji