ZDRAVA PREHRANA

Številne koristi grozdja

Objavljeno 22. september 2013 19.00 | Posodobljeno 22. september 2013 19.00 | Piše: U. S.

Krepi zdravje, čisti organizem, zdravilo naj bi različna vnetja, pomagalo pri zdravljenju bronhitisa in kašlja, pa tudi skrbelo za lep videz – ne le kože, še nohtov in las.

Rajsko sadje ni poceni.

Grozdje vsebuje obilico vitaminov in mineralov, stari narodi so ga prvenstveno cenili zaradi vina, a je svoj prostor pod soncem našlo tudi kot zdravilni sadež. Življenjska moč, vpeta v sleherno jagodo, je bila zdravilo, po katerem so nekoč radi posegali. Porušeno zdravje je bilo treba hitro vrniti, idealno zdravilo je bil grozni sok – nekoč so ga cenili kot suho zlato. To biblijsko sadje so nekoč še posebno negovali, pomembno vlogo pa ima tudi danes. Ženske so ga jedle, da bi se bolje počutile in vzdrževale lepoto, sodobna medicina pa je le potrdila, kar so one že vedele: v grozdju je silicij, ki krepi zdravje in vzdržuje lepo kožo, las in nohtov; ta mineral je nujen za strukturo veznega tkiva in organov.

No, danes vemo še, da je grozdna kožica polna bioflavonoidov, ki delujejo antioksidativno pa tudi protivnetno. Nekoč so ga uporabljali kot zdravilo za številne tegobe, čisti kri, pospešuje hujšanje, organizem čisti strupov, zdravilo naj bi tudi različna vnetja in kožne alergije, pomagalo naj bi pri zdravljenju bronhitisa in kašlja, za piko nad i naj bi upočasnjevalo staranje. Resveratrol je močan antioksidant, deloval naj bi tudi antikarcenogeno in bil povezan z dolgim življenjem. Ker sladkor v grozdju hitro pride v kri, je odlično pomagalo med psihičnimi in fizičnimi napori pa tudi za hitrejše okrevanje po bolezni in celo za anemičnost. Morda še največji vtis naredi seznam koristi za srce in ožilje, med drugim niža holesterol v krvi in skrbi za boljše uravnavanje pritiska.

Ali drugače: grozdje varuje človeka pred njim samim in njegovim življenjskim slogom, ki botruje nastanku številnih bolezni, zato poznavalci svetujejo: jejte grozdje, v vsaki obliki. Najbolje je seveda sveže, a gre tudi drugače: če imate radi kolače, jih lahko obogatite z edinstvenim okusom rdečih, črnih in rumenih rozin.

Če želite od grozdja zares odnesti največ, izberite zares zrelo: jagode naj bodo cele, čvrste, gladke (ne nagubane). Grozdje na sobni temperaturi rado fermentira, zato ga je najbolje hraniti v hladilniku: nežno ga zavijte v kuhinjsko (papirnato) brisačo in ga dajte z njo vred v posodico za shranjevanje živil s pokrovčkom, tako boste podaljšali svežino za nekaj dni. Če je le mogoče, izberite sadeže, ki so pridelani ekološko: grozdje, pridelano konvencionalno, namreč spada v skupino sadja in zelenjave, najbolj onesnaženo s pesticidi. V vsakem primeru ga dobro operite. Zdaj je sezona grozdja, izkoristite jo.

 

Deli s prijatelji