PIGMENTNI MADEŽI

Starostne lise že po tridesetem

Objavljeno 14. september 2014 21.00 | Posodobljeno 14. september 2014 21.00 | Piše: Katja Cah

V otroštvu nas večina dobi prve svetlo rjave pikice, ki jih laiki poetsko poimenujemo materina znamenja, s staranjem pa se jim pridružijo še številna nova, tudi temnejša in večja.

Simbolična fotografija.

Nekatera so nevarna, druga ne. Za strokovno obrazložitev smo prosili Sandija Lufta, dr. med., spec. dermatologa, vodjo Derma centra Maribor.

Pigmentni madeži, imenovani tudi starostne pege, so ponavadi rjavkaste barve, veliki od pol do enega centimetra. Pojavljajo se na obrazu, dekolteju in rokah najprej pri svetlopoltih in svetlookih ljudeh po štiridesetem letu. Je to eden od znakov poslavljanja od mladosti?

Pigmentne lise ali hiperpigmentacije niso slovo od mladosti, prej slovo od nepoškodovane kože, ki ji je sonce vtisnilo svoj neizbrisni pečat. Lahko se pojavijo tudi pred štiridesetim letom. Pojavu so res bolj podvrženi svetlopolti, svetlolasi in svetlooki, ki imajo v koži manj zaščitnega pigmenta. Moramo vedeti, da številne spremembe na koži, ki so praviloma svetlo do temno rjave barve, poznamo kot pigmentne madeže ali lise, pigmentna znamenja in starostne ter sončne lise. Zaradi vizualne podobnosti je zmešnjava s poimenovanji med ljudmi velika. Včasih poimenovanje tudi nakazuje vzrok njihovega nastanka, kot denimo pri starostnih lisah ali jetrnih madežih, vendar je to napačno, saj se prve lahko pojavijo že po tridesetem letu, rjave lise na rokah pa nimajo povezave z boleznijo jeter. Strokovno oko hitro opazi razlike med lisami, od katerih ima vsaka svojo dermatološko diagnozo, zato jih v medicini ločimo in tudi različno zdravimo. Najpogostejše so sončne lise, melazma, poikilodermia civatte in lentigo.

Takšne in drugačne lise in znamenja naj bi imelo več kot 90 odstotkov ljudi, starejših od šestdeset let. Zakaj?

Soncu se je nemogoče toliko izogniti, da ne bi zaradi ponavljajočega se obsevanja v življenju nastala vsaj ena sončna opeklina ali fotostaranje kože. Na občasno osončenih delih, kot so zgornji del hrbta, ter na vsakodnevno osončenih, kot so obraz, hrbtišča rok in podlahti, se pigmentacije pojavijo v večjem številu. Razliko lahko opazimo sami že, če primerjamo notranjo stran podlahti z zunanjo.

Koliko in kdaj so madeži na koži nevarni oziroma v katerih primerih gre bolj ali manj le za estetsko vprašanje?

Pigmentna znamenja melanocitni nevusi so nevarni, če se skozi čas spreminja njihova oblika, rob, barva oziroma velikost. Včasih se iz njih razvije maligni melanom, ki je smrtno nevaren kožni rak. Pigmentne lise ali hiperpigmentacije, s katerimi opisujemo druge kožne diagnoze, pa so moteče le iz estetskih razlogov, kar pa nikakor ni zanemarljivo, saj lahko v razširjenih oblikah močno vplivajo na kakovost življenja posameznika.

Katere načine preprečevanja in odstranjevanja najtopleje priporočate – globinske pilinge, laserske posege, zamrzovanje? Ali s katerim od postopkov tvegamo pojav drugih kožnih obolenj?

Pigmentnim lisam in hiperpigmentacijam je treba najprej postaviti diagnozo, za kar je najbolj usposobljen specialist dermatolog. Na izbiro najprimernejšega postopka vpliva mnogo dejavnikov, med njimi so poleg diagnoze najpomembnejši tip kože, število in lokacija pigmentnih lis, letni čas, v katerem bi izvajali zdravljenje, splošno zdravje, pripravljenost pacienta na socialno odsotnost, razpoložljivost sodobnih tehnologij, usposobljenost zdravnika za izvedbo postopka in številni drugi. Postopki beljenja kože, odstranjevanja pigmentacij z laserji, IPL (intenzivno pulzirajočo svetlobo, op. a.), kemičnim pilingom, radiofrekvenco, tekočim dušikom in drugimi načini so posegi v kožo, ki zahtevajo celovito znanje in specifične izkušnje, zato njihovo izvajanje spada le v roke zdravnikov. Najmanj, kar se lahko zgodi pri postopku, ki ga izvaja neusposobljena oseba, so opekline in brazgotine. Najbolj nevarno je nepravilno odstranjevanje pigmentnih znamenj, ki jih je mogoče varno odstraniti le kirurško z izrezom.

Kaj menite o kremah, katerih proizvajalci obljubljajo, da popolnoma ali precej odstranijo pigmentne madeže?

V lekarnah je na voljo veliko kozmetičnih preparatov, ki obljubljajo nemogoče. Pogosto jim nepravilno rečemo belilne kreme, saj so to le pobleditvene kreme. Z njihovo redno, pravilno in dolgotrajno uporabo lahko ob sočasnem izvajanju ukrepov za zaščito pred soncem dosežemo, da nekatere pigmentne lise in hiperpigmentacije izgubijo barvo. Ni pa s temi preparati mogoče doseči tolikšne pobleditve pigmentnih lis, da daljše obdobje niso več vidne. To lahko dosežemo le z belilnimi kremami, ki jih lahko predpiše dermatolog, v naših lekarnah pa jih ni mogoče kupiti. 

Deli s prijatelji