HOMEOPATIJA

Staphisagria: starodavna 
pomoč za ureznine

Objavljeno 11. marec 2012 12.00 | Posodobljeno 11. marec 2012 12.00 | Piše: Tadeja Rajer

Delphinium staphisagria ali ostrožnik je dveletna trajnica, ki spada v družino zlatičevk (lat. Ranunculaceae), uspeva pa na nerodovitnih tleh južne Evrope.

Osnova za izdelavo homeopatskega zdravila so semena rastline Delphinium staphisagria ali ostrožnik.

Uvrščamo jo med starodavno zdravilo, saj so njene zdravilne lastnosti poznali že v obdobju Hipokrata; že takrat je bilo znano, da je njena notranja uporaba nevarna, a so jo kljub temu uporabljali za povzročitev bruhanja in odvajanje, zunanje pa za odpravljanje bradavic, uši, pri srbenju kože in bolečinah v zobeh.

Še en dokaz več, kako narava na dlani ponuja rešitve – blage, naravne in učinkovite metode, ki obstajajo že tisoče let in samo čakajo, da jih uporabimo. A to je verjetno najtežje – sprejeti, da je tradicija vir modrosti, da ne potrebujemo najmodernejših izdelkov ali včasih celo zdravil po zadnji modi, ter da je lahko naravno, preprosto in tudi poceni dovolj za naše zdravje.

Ne sme manjkati v domači lekarni

Homeopatska staphisagria je stara že več kot 200 let. Izhodna raztopina se izdela iz semen, njena uporaba pa je ob upoštevanju navodil za jemanje povsem varna. Starodavna dama ne sme manjkati v homeopatski domači lekarni kot prva pomoč pri urezninah z ostrimi predmeti ali po operacijah, saj preprečuje brazgotinjenje. Je zdravilo številka ena po epiziotomiji, kar je strokovni izraz za zarezanje presredka ob porodu, koristna je tudi po drugih operacijah, še posebno kadar brazgotina boli, bolečine pa so zbadajoče. Lahko bi rekli, da je neizogibno zdravilo po kateterizaciji (uvajanju cevke v telesno votlino), splavu oziroma vedno, kadar se sfinktri – krožne mišice, ki zapirajo odprtine (kot npr. zapiralka anusa ali zadnjične odprtine, sečevoda iz mehurja ali želodca), razširijo. Bolnike spremljajo občutki napadenosti, ponižanosti in užaljenosti, kar potrjuje predpis staphisagrie.

Ljudje, ki jo potrebujejo, so po naravi na videz mirni in ljubki, v resnici pa pogosto nezadovoljni. Lahko se čutijo ujete in nimajo zadovoljenih čustvenih potreb, zato so jezni in žalostni, lahko tudi užaljeni, ponižani ali razočarani, a teh občutkov večinoma ne izrazijo. Ker jih potlačijo, se jih pogosto niti ne zavedajo. So bolj pasivni opazovalci, ki tiho, notranje trpijo in prenašajo krivico, čeprav v notranjosti vrejo od čustev, najpogosteje jeze. Če pacient opiše takšne simptome ali pa jih homeopat posredno prepozna, bo ta za odpravljanje težave najverjetneje predpisal staphisagrio. To ustreza pravilu podobnosti: simptomi bolnika se ujemajo s staphisagrio kot ključ in ključavnica, zato ta odpravi vzrok težave in s tem tudi simptome.

Zdravju ne škodujejo

Dobro si jo je zapomniti tudi za pozni pomladanski in poletni čas, saj pomaga pri različnih pikih žuželk, na primer komarjev ali mušic. Po piku razkuži rano in ustavi srbenje. V primeru hujšega pika jo lahko jemljemo skupaj z ledumom. Posebno učinkovito, celo preventivno deluje pri ljudeh, ki slabo prenašajo pike, so nejevoljni in razdraženi, ker jih komarji nadlegujejo, ter se čutijo napadeni, srbenje po piku pa nikakor ne poneha. V takšnih primerih seveda velja upoštevati kulturo jemanja homeopatskih zdravil: z njihovo uporabo ne pretiravamo oziroma se prepogosti uporabi izogibamo, sploh pri blažjih težavah, saj si lahko telo takrat samo opomore, brez poseganja po zdravilih. Prav tako ne pretiravamo s samozdravljenjem, če ne poznamo homeopatskega načina zdravljenja.

Po drugi strani pa je res, da si manj škodujemo s homeopatskimi zdravili, ki so naravna, kot če uporabljamo naravne ali umetne insekticide ali zaščitna sredstva (repelente), ki odganjajo komarje, še posebno pri otrocih. Homeopatska zdravila – tudi če bi bila morda izbrana napačno ali bi bila raba v akutnih primerih pretirana – ne morejo škodovati zdravju, sploh pa ne toliko, kot škoduje uporaba kemičnih sredstev.

Kultura jemanja zdravil se razvija

Na srečo se kultura jemanja homeopatskih zdravil v Sloveniji intenzivno razvija, in to tudi zato, ker so se homeopatska zdravila po več kot 60 letih znova vrnila v naše lekarne. Že skoraj eno leto jih je na voljo 29, v prihodnosti jih pričakujemo še več. Seveda pa sama prodaja še ni dovolj, pomembno je, da imamo tudi dovolj strokovnjakov, ki znajo pacientu svetovati o izbiri. Za strokovno izobraževanje farmacevtov, stomatologov in zdravnikov pri nas skrbi Slovensko homeopatsko društvo, ki po smernicah evropskega odbora za homeopatijo organizira triletno osnovno izobraževanje s tujimi in domačimi predavatelji ter nadaljevalna izobraževanja ter strokovno in laično javnost obvešča o novostih. S tem dodatno prispeva k dvigu kulture jemanja homeopatskih zdravil ter zagotavlja, da strokovnjakov na tem področju ne bo zmanjkalo.

Če vas pestijo opisane blažje težave, lahko stopite po nasvet v lekarno, za vse resnejše težave ali če so te vztrajne in se niti po jemanju homeopatskega zdravila ne izboljšajo, pa poiščite pomoč profesionalnega homeopata ali zdravnika. Pri izbiri svetovalca naj vas, kot smo že omenili, vodi srce, hkrati pa se le pozanimajte, ali imajo tudi ustrezno, nekajletno izobrazbo iz homeopatije in izkušnje iz svetovanja

Kdaj pomislimo na jemanje staphisagrie:

– pri ureznih ranah, ki nastanejo z ostrim predmetom, na primer s kirurškim nožem po operacijah, epiziotomiji (zarezanju presredka), po carskem rezu, kateterizaciji, splavu,

– pikih žuželk (komarjev ali mušic),

– pri poškodbi oči, ki nastane z ostrim predmetom, ali ječmenu na očeh,

– bolečini v zobeh zaradi gnilih zob,

– če je predel zelo boleč in zelo občutljiv za dotik ter ga spremljajo čustveni simptomi, kot so na primer preobčutljivost, zavrta jeza, užaljenost zaradi čustvene prizadetosti ali ponižanja.

Izboljšanje: toplota, počitek, po obroku.

Poslabšanje: če preskočimo obrok, tobak ali napor, dotikanje.

Deli s prijatelji