NA LETALO

Sprostitev tudi z jogo

Objavljeno 17. oktober 2012 21.15 | Posodobljeno 17. oktober 2012 21.15 | Piše: Melita Meršol

Pot z letalom. Ozki sedeži. Premalo prostora za udobno namestitev.

Zlasti daljše, večurne vožnje nas nemalokrat popolnoma uničijo. Zatečejo nam noge, koža se izsuši, na cilj pridemo neskončno utrujeni. Kako si lahko naredimo pot malce bolj prijetno? Če je bila še pred nekaj leti vožnja z letalom prestiž oziroma poseben dogodek, je to danes malone tako, kot bi se malo dlje peljali z avtobusom. Nekateri lahko trdno zaspijo že pri vzletu ali jih zabava gledanje filmov, večina pa ima kaj precej težav, kot na primer otekanje rok in nog, izsušena koža, splošna utrujenost ali slabost.

Večurno sedenje pa lahko tudi pri povsem zdravih ljudeh poveča tveganje za nastanek venske tromboze. Zato je treba na prvem mestu prekinjati nepremično sedenje z vajami za razgibavanje nog ali s hojo, pred potjo pa moramo zaužiti tudi dovolj vode, da preprečimo izsušitev. Da bi bile težave čim manjše, se odpravimo na pot spočiti in v udobnih oblačilih.

Vaje za boljšo cirkulacijo

Da bi se zmanjšala možnost za nastanek venske tromboze, med poletom razmigavajmo noge (vrtenje palcev, dvigovanje stopal) ali pa si privoščimo sprehod, kadar je to mogoče. Med potjo so priporočljivi lahki obroki hrane, predvsem pa veliko tekočine. Odsvetovani so

Koristni namig: hrana na letalu naj bo lahko prebavljiva in v majhnih obrokih.

alkohol, kava in pravi čaj, saj pospešujejo dehidracijo in izločanje urina. Pri tistih osebah, ki so bolj ogrožene za nastanek venske tromboze, se za čas poleta svetuje uporaba elastičnih nogavic, ki pospešijo pretok krvi iz povrhnjih ven v globoke.

  • Položimo roke na držala sedeža in dvignimo kolena do brade ter počasi spuščamo. Ponovimo desetkrat.
  • V rokah čim večkrat stisnimo teniško žogico ali par nogavic, če drugega ni, dokler ne postanejo utrujene.
  • Prekrižajmo noge in nato stopalo, ki je v zraku, zavrtimo v širokem loku. Ponovimo, dokler ne začutimo, da je dovolj.
  • Ko so prehodi med sedeži prosti, se sprehodimo in večkrat pretegnimo.
  • Dvigajmo in spuščajmo ramena.

Zagotovitev sprostitve

Poiščimo najbolj udoben položaj in se naslonimo tudi z glavo na sedež. Zamižimo. Predstavljajmo si, da je naše telo brez teže, da lebdi v zraku. Misli nam bodo najprej nekoliko begale, zato jih ukanimo tako, da začnemo poslušati svoje dihanje. Dihanje je namreč edini proces v telesu, ki se dogaja tudi, če ne mislimo nanj, hkrati pa lahko nanj vplivamo s svojo voljo. Miren dih bo našemu telesu zagotovil sprostitev in umiritev.

Tudi jogo lahko izvajamo med poletom in pri tem globoko dihamo skozi nos, da začutimo trebuh, pri tem pa je brada nežno potisnjena na vrat. Ponovimo petkrat. In ne pozabimo, da je treba vse skupaj izvajati lahkotno, brez pretiravanja.

  • Zravnajmo hrbet in prekrižajmo levo nogo čez desno. Z dlanmi se primimo za naslonjalo za roke in se dvignimo. V tem položaju ostanemo nekaj časa, globoko dihajmo in občutimo raztezanje mišic rok ter vseh mišic vzdolž hrbtenice. Nato se spustimo nazaj na sedež, zamenjajmo nogi in ponovimo vajo. Ponovimo trikrat. Vaja lajša bolečine v hrbtenici, krepi mišice rok in ramen, poglablja dihanje.
  • Udobno se namestimo na celotno površino sedeža. Stopala so plosko na tleh, v širini ramen, hrbet, vrat in glava so v ravni liniji. Prepletimo prste rok in dvignimo roki nad glavo. Pazimo, da pri tem ne dvignemo ramen; skupaj s hrbtom naj bodo sproščena. Občutimo razteg telesa od pasu do konice prstov, dihajmo enakomerno. Naredimo tri globoke vdihe in izdihe, nato se sproščeno vrnimo v začetni položaj. Učinek: vaja razteza, poživlja in sprošča zgornji del telesa, povečuje gibljivost mišic rok.
  • Tlak v kabini je prilagojen zračnemu. Ob vzletu ponavadi ni težav, med spustom pa se začne tlak v kabini večati in ga preseže v našem srednjem ušesu. Izenačevanje dosežemo z žvečenjem, lizanjem bombona in požiranjem sline. Narahlo zatisnemo nosnici, zapremo usta in nežno izdihujemo skozi nos. Ob vnetjih in izcedku iz nosu pa uporabimo sredstva za zmanjševanje otekline nosne sluznice, nos spiramo s fiziološko raztopino. Ob hujšem vnetju srednjega ušesa ali sinusov pa polet odložimo.
  • Med poletom si oskrbimo roke z bolj mastnimi sredstvi, obraz pa si večkrat osvežimo z vodo v razpršilu in nato nanesemo še vlažilno kremo. Verjetno ni treba posebej omenjati, da med potjo nismo naličeni.
  • Pri zelo dolgih poletih preletimo od enega do več časovnih pasov. Praviloma imamo s prilagajanjem znatno več težav, če potujemo na vzhod. Naše telo potrebuje za vsak časovni pas približno en dan, da znova vzpostavi utečeni bioritem. Zato si po prihodu na cilj privoščimo počitek, da se čim prej prilagodimo novim okoliščinam. Ne pozabimo pa na zmerno telesno dejavnost (na primer sprehod) zaradi krvnega obtoka.
  • Čas med poletom si krajšajmo z branjem zanimive knjige in poskusimo malo zaspati. Če pa se nikakor ne moremo sprostiti, se pred potjo posvetujmo z zdravnikom, ki lahko predpiše blažje uspavalno sredstvo ali pomirjevalo. Poiščimo najbolj udoben položaj in sproščeno preživimo polet. 
Deli s prijatelji