SKUPAJ ZA MOČ SRCA

Spremembe za zdravo srce

Objavljeno 22. oktober 2017 13.45 | Posodobljeno 22. oktober 2017 13.45 | Piše: Marija Mica Kotnik

Zdrav način življenja, preverjanje kazalnikov zdravstvenega stanja, pravočasno ukrepanje ob pojavu znakov, ki lahko vodijo v bolezen, so nasveti, združeni v geslo Skupaj za moč srca.

Lažje je biti redno telesno dejaven, če imamo pri tem partnerja, ki nas spodbuja. Foto: Guliver, Thinkstock

Znano je, da bomo srce čim bolj in čim dlje ohranili zdravo z zdravim načinom življenja. Slovenci pomen in pravila zdravega življenjskega sloga dokaj dobro poznamo, vendar se tega ne zavedamo dovolj oziroma toliko, da bi se takega tudi držali, pravi prim. Matija Cevc, dr. med., predsednik Društva za zdravje srca in ožilja Slovenije. To kažejo tudi rezultati raziskave, ki so jo pred leti opravili pri nas in v kateri so bolnike po prebolelem srčnem infarktu spraševali, kaj pomenijo povišan krvni sladkor, prekomerna prehranjenost in zdrav življenjski slog. »Vsi so vedeli, da je povišan krvni tlak pomemben dejavnik tveganja, ustrezno raven jih je imelo le 24 odstotkov. Dvainosemdeset odstotkov jih je vedelo, kaj pomeni visok holesterol, le 31 odstotkov pa jih je imelo primerno raven. Telesno dejavnih je bilo le 25 odstotkov vprašanih, več kot 72 odstotkov pa je bilo debelih ali prekomerno prehranjenih,« opiše razhajanje med vedenjem in ukrepanjem ter doda, da sicer vemo, kaj je treba narediti in kako je treba živeti, v resnici pa za tako življenje nismo pripravljeni kaj dosti narediti.

Čeprav smo v Sloveniji dokaj uspešni na področju preventive bolezni srca in ožilja in smo na dobri poti, da do leta 2025 zmanjšamo prezgodnjo umrljivost za 25 odstotkov, ljudje še vedno umirajo prezgodaj, opozarja. Stopnja umrljivosti zaradi bolezni obtočil je še vedno na prvem mestu pri ženskah, pri moških pa na drugem, za rakavimi obolenji, kažejo podatki iz leta 2015. Zaradi bolezni srca in ožilja umre več žensk (4798) kot moških (3184); za zadnje je najbolj smrtonosna ishemična bolezen srca, za ženske pa srčna odpoved. »Bolnišnično zdravljenje zaradi bolezni srca in ožilja je v enem letu potrebovalo 25.433 moških in 20.825 žensk. Povedano malo drugače, na 1000 prebivalcev je to skoraj 25 moških in 20 žensk, kar je kar veliko,« pravi sogovornik.
Po zadnjih podatkih je pričakovana življenjska doba v Sloveniji daljša, vendar se zdrava leta življenja niso podaljšala in so bila leta 2014 za moške 57,8 leta in ženske 59,6 leta (2006. so bila za moške 57,7 leta in za ženske 61 let). Živimo torej dlje, a zaradi bolezni so ta dodana leta manj prijetna in kakovostna.

Številni med nami potrebujejo dodatne spodbude, da bi spremenili nezdrave življenjske navade.

Ustrezen življenjski slog

Vlaganje v zdravje s preventivnim delovanjem se vsekakor splača. Že z nekaj preprostimi spremembami, kot so bolj zdrav način prehranjevanja, večja telesna dejavnost in prenehanje kajenja, lahko preprečimo večino bolezni srca in ožilja in njihove zaplete, pravi primarij Matija Cevc. »Prekomerno pitje alkohola, na primer, ne uničuje le jeter in možganskih celic, uničuje tudi celice v srcu in lahko povzroča razne srčne bolezni od pešanja srca, t. i. alkoholna miokardiopatija, do motenj srčnega ritma, kot je na primer popolnoma neredno utripanje srca, kar imenujemo preddvorno migetanje ali atrijska fibrilacija.«

Vzrok za številne bolezni je tudi kajenje, če se mu odrečemo, bomo veliko naredili za zdravje, veliko vlogo pri zdravju srca pa igrata tudi prehranjevanje in redna telesna dejavnost. »Preobilna prehrana in s tem povezana prekomerna telesna teža ali celo debelost je eden pomembnejših dejavnikov, ki povzročajo t. i. metabolni sindrom, za katerega so značilni sočasna sladkorna bolezen tipa 2, povišan krvni tlak in t. i. kombinirana oziroma aterogena dislipidemija. Tako stanje pa je v tesni povezavi s prezgodnjo srčno-žilno boleznijo. Če smo redno telesno dejavni in se pametno prehranjujemo, lahko to preprečimo. Ne smemo pozabiti, da ustrezen življenjski slog ne preprečuje le bolezni srca in ožilja, ampak tudi številne druge, denimo nekatera rakava obolenja.«


Imejmo ga radi

image

V Sloveniji smo na dobri poti, da do leta 2025 zmanjšamo prezgodnjo umrljivost za 25 odstotkov. Foto: Guliver, Thinkstock

Ne kadimo, vzemimo si čas za sprostitev. Skrb za srce se začne tudi s poznavanjem tveganja za nastanek bolezni, zato je priporočljiva občasna kontrola kazalnikov zdravstvenega stanja, kot so krvni tlak in lipidni profil – poleg holesterola, LDL, HDL, tudi trigliceridi v krvi, sporočajo iz društva za zdravje srca in ožilja.

 

Skupaj za moč srca

V slovenskem društvu za zdravje srca in ožilja, ki deluje od 1991., ljudi vseskozi ozaveščajo o nevarnostih bolezni srca in ožilja in poskušajo zmanjšati njihovo pojavnost ter smrtnost zaradi njih. Tudi letos so pod geslom Skupaj za moč srca organizirali številne aktivnosti. Le povezani med seboj lahko naredimo več tako za lastno zdravje kot za zdravje naši bližnjih in drugih, pravi sogovornik. »Številni med nami potrebujejo dodatne spodbude, da bi spremenili nezdrave življenjske navade. Če se povežejo z nami, ki delujemo v društvu, ali z drugimi v skupino, bo taka skupina omogočila samopomoč in medsebojno pomoč ter spodbudo, da bodo lažje spremenili življenje. Z medsebojno pomočjo, spodbudami in zgledi ter triki, s katerimi premagamo trenutne slabosti, se lahko z več energije lotimo spreminjanja nezdravih navad in se lažje približamo zdravemu načinu življenja,« pravi predsednik društva. Znano je, da je bistveno lažje biti redno telesno dejaven, če imamo pri tem partnerja, ki nas spodbuja, da gremo na sprehod tudi takrat, ko se nam sicer ne ljubi. Zato, pravi sogovornik, je letošnje sporočilo, spodbujaj in bodi spodbujen od drugih in za druge, še kako povedno. »Skupaj bomo dosegli, da se bo zdravstveno stanje prebivalk in prebivalcev Slovenije izboljšalo in da bomo vsem v naši domovini zagotovili zdrava in zadovoljna leta življenja – tudi v starostnem obdobju, ko nam moči sicer že pešajo.«
 

Deli s prijatelji