KOŽNI MADEŽI

Spremembe na koži zaslužijo pozornost

Objavljeno 18. maj 2012 11.05 | Posodobljeno 17. maj 2012 10.47 | Piše: M. F.

Če kožni madež raste, srbi, boli ali se spreminja, ne oklevajte in ga nemudoma pokažite zdravniku.

Ne omahujte, če na svojih kožnih madežih opazite kakršne koli spremembe.

Sonce ima na naše zdravje velik vpliv, a pretirano izpostavljanje škodljivim UV-žarkom je glavni dejavnik tveganja za razvoj najbolj nevarne oblike kožnega raka: malignega melanoma. Ta se v slabi tretjini primerov razvije v že obstoječem kožnem znamenju, v preostalih primerih pa se pojavi kot novo znamenje na koži ali sluznici. Ker se zelo hitro širi na sosednja tkiva in tudi organe, je smrtnost zaradi njega zelo visoka, saj umre kar vsak peti oboleli. V preprečevanju najbolj črnega scenarija je najpomembnejša preventiva: maligni madež je treba pravočasno opaziti, le tako ga je namreč mogoče uspešno pozdraviti.

Prihajajo dnevi, ko bo naša koža bolj in pogosteje izpostavljena soncu, zato bo previdnost pri kožnih madežih še posebej dobrodošla. Sicer pa bi jih morali pregledovati vse leto in ob spremembah na njih obvezno obiskati zdravnika.

Učimo se abecede

Koristna in učinkovita metoda za pregledovanje kožnih madežev je tako imenovana metoda ABCDE. Poimenovanje je sestavljeno iz začetnic angleških besed, ki nakazujejo morebiten razvoj kožnega raka iz madeža na koži.

  • A (asimetry): asimetrija – sicer simetričen madež nenadoma postane nesimetričen
  • B (border): meja – ta ni več jasna in pravilna, pač pa madež počasi preide v kožno barvo
  • C (color): madežu se spremeni barva
  • D (diameter): sprememba v premeru: madež nenadoma zraste za šest mm ali več
  • E (elevation): nenadoma izstopi iz površine.

Pozornost velja ob kateri koli omenjeni spremembi pa tudi pri bolečini, srbenju, rdečini, krasti ali krvavenju.

Kdo naj bo še posebej pozoren?

Kožni rak ne izbira žrtev, a še posebej so zanj dovzetni tisti posamezniki, ki imajo 20 ali več  kožnih madežev, ter tisti, pri katerih je omenjena bolezen v družini. Da bi zmanjšali tveganje za njen pojav, je seveda obvezna pravilna zaščita pred soncem: izpostavljajte se mu postopoma, uporabljajte kreme z visokimi zaščitnimi faktorji in se izogibajte sončenju, še posebej v najbolj vročih delih dneva.

Deli s prijatelji