OBARVANI ZOBJE

Spoznajte sovražnike bleščečega nasmeha

Objavljeno 10. avgust 2014 12.00 | Posodobljeno 10. avgust 2014 12.00 | Piše: M. F.

Kava, črni čaj, gazirane pijače in tudi nekatere vrste sadja ter zelenjave na zobeh puščajo madeže.

Ob besedicah redna ustna higiena večina pomisli na dosledno ščetkanje zob ter uporabo zobne nitke in ustnih vodic. A čeprav to redno počnete, so vaši zobje vse bolj porumeneli, namesto da bi bili bleščeče beli. Ni težava v površnem čiščenju, pač pa v nekaterih živilih. Poglejte, katerim se je za lep nasmeh bolje izogibati.

Kofein in tanini

Znano je, da pijače, kot sta kava in rdeče vino, na zobeh puščajo madeže. Problematičen je tudi črni čaj, katerega tanin je na zobeh zelo trdovraten. Če torej uživate v jutranjem poživljajočem napitku, izberite zeleni čaj, ki je do belih zob prijaznejši od kave ali črnega čaja.

Temne gazirane pijače

Ne samo da zaradi sladkorja izzovejo karies, temnejši gazirani napitki so krivi tudi za porumenelost zob. Vsebujejo namreč veliko barvil in kislin, ki poškodujejo in obarvajo zobno sklenino.

Trde slaščice

Če si želite belih zob, se popolnoma izogibajte slaščicam, zlasti trdim bombonom in lizikam. Ti so polni sladkorja, ki poškoduje sklenino. Bolj nevarni od mehkih pa so zato, ker dolgo ostanejo v ustih in s tem podaljšajo kvarni vpliv na zdravje ustne votline.

Omake za jedi

Rumeni madeži na zobeh so lahko posledica uživanja dodatkov jedem, kot so kečap, balzamični kis in kitajske omake na osnovi soje. Porumeneli bodo tudi, če boste pogosto uživali v jedeh z dodatkom karija in paradižnika.

Sadje in zelenjava

Nekatere vrste sadja in zelenjava, kot so šipek, rdeča pesa in borovnice, vsebujejo mnogo polifenolov ter varujejo telo pred številnimi boleznimi, na žalost pa spremenijo tudi barvo zob. Dodatno škodo boste povzroči, če boste zobe umivali takoj po krepčanju z njimi. Raje počakajte pol ure, da slina opravi svoje delo pri razgradnji kislin in naravnih barvil, šele nato jih umijte s ščetko.

Deli s prijatelji