ZDRAVA

Sončna očala so balzam 
za vaše oči

Objavljeno 05. junij 2015 18.10 | Posodobljeno 05. junij 2015 18.12 | Piše: Nika Vistoropski

Ko se pred prijatelji postavljamo z novimi sončnimi očali, večina njih zadrhti, da so lepa ter da nam pristajajo.

Nikoli pa jim ne rečemo, na primer: »Poglej, kako so čudovita, kakovostno me varujejo pred UV-žarki in zagotavljajo odlično mehansko zaščito pred tujki. To mi pride še posebno prav, ko sem na kolesu.« Škoda. Je že res, da imajo vsake oči svojega malarja, nimajo pa vsake oči tistega, kar res potrebujejo. Vsi smo radi lepi in vsi si radi nadenemo naj bo oblačila ali dodatke, v katerih smo še bolj samozavestni. In sončna očala so v zadnjih letih postala statusni simbol. Bolj prepoznaven je tisti miniaturni znak, ki kaže na blagovno znamko, bolj se počutimo čudovite. Kar je pravzaprav neumnost, ker se s tem oddaljujemo od osnovnega namena, ki ga očala sploh imajo.

Zahtevni kupci

Preverimo najprej, katere oznake morajo imeti, preden jih kupimo. Prva stvar, ki jo moramo vedeti, je, da dražja očala ne ponujajo nujno boljše zaščite, kot tudi cenejša ne slabše. Naslednji korak je vedeti, kakšno škodo lahko očem povzroči ultravijolično sevanje. Sestavljeno je iz žarkov UVA, UVB in UVC. Zadnji ne prodrejo zemeljske atmosfere; prvi dajo koži tisto značilno porjavelost, lahko pa jih obdolžimo tudi staranja kože ter kožnega raka. Žarki UVB pa poleg zadnjega povzročajo tudi opekline in so za oči najbolj škodljivi, lahko poškodujejo tako roženico kot lečo očesa. Predvsem na morju in v gorah je tveganje za sevanje UV-žarkov najhujše, poleti pa še prav posebej med 10. in 16. uro. Sevanja pa lahko povzročijo številne očesne bolezni, med katere spadajo tudi degenerativne spremembe roženice, siva mrena in starostne spremembe rumene pege.

Večje je boljše

Ko kupujete očala, naj torej ne bo glavni razlog ta, da ste jih videli v reklami in jih zato morate imeti. Nadenite si jih. Občutite, kako je, ko jih imate na nosu. Če sunkovito obrnete glavo, se vam snamejo? So morda že popraskana? Če so, ne koristijo temu, čemur so namenjena. Naj ne bodo modno miniaturna, temveč večja, da lahko s strani zaide v vaše oko kar najmanj škodljivih žarkov, sicer mu boste naredili več škode kot koristi. Če boste nosili majhna očala s temnimi lečami, boste ustvarili le iluzijo zaščite. Zenice se vam bodo namreč razširile, s tem pa bodo kvečjemu še bolj na voljo tistim sončnim žarkom, ki jih očala zaradi svoje majhnosti niso sposobna zadržati.

Filtri

Imajo pa sončna očala tudi različne filtre. Kategorije se nizajo od 0 do 4. Za vsakdanjo uporabo so primerna tista, na katerih najdete oznako filtra 2 ali 3; tista s filtrom številka 4 pa so že tako temna, da so bolj namenjena športnikom in niso več primerna denimo za vožnjo avtomobila. Sama zatemnjenost stekel tudi ni povezana s tem, ali oči bolje ali slabše ščitijo pred UV-žarki. Prav vsa morajo namreč zagotavljati enako raven zaščite; po evropskih standardih smejo torej prepuščati le do pet odstotkov UV-žarkov z valovno dolžino 400 nanometrov (sem sodijo žarki UVA in UVB). 

Deli s prijatelji