ZASVOJENOST

Sončenje in solarij učinkujeta kot droga

Objavljeno 26. junij 2014 17.00 | Posodobljeno 26. junij 2014 17.00 | Piše: M. F.

Sončenje spodbuja tvorjenje hormona endorfina, kar pojasnjuje, zakaj se je tako težko upreti poležavanju na soncu ali v solarijih.

Endorfin, ki se sprošča med sončenjem, je kriv, da se tako težko upremo sončnim žarkom.

Kljub dokazanemu tveganju za razvoj kožnega raka zaradi prekomernega sončenja ali obiskovanja solarijev, ki so jih ponekod po svetu že prepovedali, se na milijone posameznikov ne more upreti občutkom, ki jih prevevajo med poležavanjem na soncu ali pod umetnimi UV-žarki. Zakaj je tako, pojasnjujejo znanstveniki z univerze Harvard.

Sonce kot droga

Ti trdijo, da sončenje na dogajanje v organizmu deluje podobno kot droga in s tem povzroča odvisnost. Spodbuja namreč nastajanje tako imenovanega hormona sreče, endorfina, naravnega morfina. Gre za kemično spojino, ki je zaslužna za občutke ugodja in blaži bolečino, piše Daily Mail.

Celo abstinenčna kriza

Poskusi na živalih so pokazali, da lahko te odvisnost od sončenja razvijejo že po šestih tednih izpostavljanja soncu. Ko so jim strokovnjaki po omenjenem času stik s soncem preprečili, so se pri njih pojavili znaki abstinenčne krize. V obdobju sončenja se je količina endorfina v njihovem telesu občutno povečala, ob odtegnitvi od sonca pa so začele živali drhteti in šklepetati z zobmi, čeprav temperatura okolja ni povzročala mraza.

Genetika proti zdravju

»Zdi se, da smo gensko programirani, da razvijemo odvisnost od sonca, kar pa dandanes zaradi škodljivih vplivov UV-žarkov predstavlja veliko tveganje za zdravje,« je ob zaključku poizvedbe povedal vodja raziskave profesor David Fisher.

Deli s prijatelji