OBREMENITEV

Šolske torbe so vedno težje

Objavljeno 09. september 2015 12.20 | Posodobljeno 09. september 2015 12.21 | Piše: S. I.

Čedalje več otrok ima bolečine v hrbtu, vratu in ramenih zaradi neprimerne torbe. Ta naj tehta največ 15 odstotkov otrokove telesne teže in naj bo anatomsko oblikovana.

Otroci nosijo čedalje težje šolske torbe. Foto: Mavric Pivk

Začelo se je novo šolsko leto in naši otroci že veselo korakajo v šolo, otovorjeni kot male kamele. Nekateri imajo tako velike in težke torbe, da ni čudno, da so v zadnjih letih postale zelo priljubljene njihove različice na kolescih, s katerimi se razbremeni mlado, še rastočo hrbtenico. A tudi te imajo svoje slabosti. Zato je pri (klasični) šolski torbi še kako pomembno, da izberemo takšno, pri kateri se bo teža pravilno razporedila po hrbtu, pomembno pa je tudi, kako jo napolnimo.

Bolečine v hrbtu

Strokovnjaki se strinjajo, da znajo biti pretežke torbe oziroma nahrbtniki nevarni za hrbtenico. »Že najmanj od leta 1998 ugotavljamo, da šolski nahrbtniki postajajo vedno večji in težji in da niso več skladni z otrokovo velikostjo,« pravi dr. Karen Jacobs, klinična profesorica na bostonski univerzi in predstavnica Ameriškega združenja za poklicne terapije (AOTA), ki sponzorira tudi (ameriški) dan šolskega nahrbtnika. Po njenih besedah so za čedalje težje nahrbtnike krive prenapolnjene šole in premajhne šolske omarice.

Raziskava, ki so jo 2010. izvedli na kalifornijski univerzi v San Diegu, ugotavlja, da so pretežki nahrbtniki krivi za več primerov bolečin v hrbtu pri šolarjih. Po njihovih podatkih se nad tovrstnimi težavami pritožuje kar tretjina ameriških otrok, starih med 11 in 14 leti. Do podobnih sklepov se je dokopala tudi raziskava iz španske Galicije iz leta 2011, v kateri so ugotovili, da pri skoraj dveh tretjinah šolarjev in dijakov, starih med 12 in 17 leti, nahrbtniki presegajo 10 odstotkov njihove telesne teže, pri čemer se jih je polovica pritoževala nad bolečinami v hrbtu. »Tožijo, da jih bolijo hrbet, vrat in ramena,« opozarja Jacobsova. »Pretežak nahrbtnik lahko prispeva tudi h glavobolu in k težavam s koncentracijo med poukom.«

Kdaj je torba pretežka?

Hrbtenica drži telo pokonci. Če jo preveč obremenimo, ko se mlado telo še razvija, se lahko stisne in spremeni otrokovo držo, kar ovira normalno rast, opozarja Rob Danoff, doktor osteopatske medicine in družinski zdravnik na kliniki Aria Health v Philadelphii. »Posledice se lahko čutijo šele pozneje,« dodaja.

»Nekako velja pravilo, da šolski nahrbtnik ne bi smel presegati od 10 do največ 20 odstotkov otrokove teže,« pravi Karen Jacobs. »Pri nas smo raje previdni in zato svetujemo največ deset odstotkov.« Podobno meni tudi Danoff, ki priporoča, da šolska torba zavzema največ 15 odstotkov teže šolarja.

A za osnovnošolca, ki tehta kakih 25, 30 kilogramov, je lahko hitro preveč že nekaj učbenikov, zvezkov, plastenka vode in malica. Zato je še kako pomembno, da vsak dan sproti preverimo, kaj prenaša v torbi, da bi bilo v njej res samo tisto, kar potrebuje za pouk. »Opažamo, da šolarji s seboj nosijo veliko vode, ki predstavlja precej nepotrebne teže. Star??em svetujemo, naj gredo otroci v šolo s prazno steklenico in jo napolnijo šele tam,« pravi Jacobsova.

Svetuje še, da najtežje predmete postavimo na sredino nahrbtnika in ob otrokovem hrbtu. Rob Danoff dodaja, da je treba izbrati ustrezno torbo, ki bo razbremenila pritisk na otrokovo hrbtenico in ramena: »Šolar mora imeti otroški nahrbtnik – z oblazinjenimi naramnicami in anatomsko oblikovanim hrbtiščem.« Šolska torba na kolescih ni prava rešitev, saj lahko zaradi uporabe le ene roke neenakomerno obremenjuje hrbtenico, težava pa nastane tudi tedaj, ko se otrok znajde pred oviro, kot so stopnice ali robniki. Vse to hrbtenico obremeni bolj kot torbe, ki jih šolarji pravilno nosijo na hrbtu, poleg tega pa se lahko šolar tudi spotakne obnjo.

Morda bodo otroške hrbtenice v prihodnosti manj obremenjene, saj se bodo učbeniki in zvezki popolnoma digitalizirali in šolarjem ne bo več treba tovoriti vse tiste krame. A kaj ko bodo tedaj verjetno trpeli zaradi bolečin v vratu zaradi nenehnega sklanjanja nad tablicami. 

 

Deli s prijatelji