ZA LEPOTO

Sol za zdravje in lepoto

Objavljeno 23. avgust 2015 09.00 | Posodobljeno 23. avgust 2015 09.00 | Piše: E. B.
Ključne besede: sol

S kakovostno soljo si lahko ustrezno krepimo zdravje in pomagamo pri različnih tegobah, pripravljamo pa lahko tudi mešanice za piling kože in sproščujoče kopeli.

Zdravniki poudarjajo prednosti zmernega dnevnega vnosa jodirane soli in njene pomembne vloge v organizmu, ne nazadnje pomaga uravnavati delovanje ščitnice in mišic ter živčevja, vsekakor pa je pomembno tudi, katero sol izberemo.

Poznavalci, denimo, svetujejo, naj domačo kuhinjo kdaj popestrimo tudi s solnim cvetom. Gre za dragocene kristale, ki se v tankih slojih nabirajo na morski gladini in jih s posebnimi siti pobirajo ročno v zgodnjih jutranjih ali večernih urah, bogati pa so z magnezijem, kalcijem, kalijem in jodom. Mnogi si s solnim cvetom pripravljajo celo izotonične napitke, ki pomagajo nadoknaditi izgubljene elektrolite, uravnavati pH in okrevati po napornem treningu. Pravo krepčilo si lahko pripravimo iz pol litra vode, žlice naravnega jabolčnega kisa, soka pol limone, žličke medu in ščepca solnega cveta. Ta pa se ponaša tudi z antibakterijskim in protivnetnim delovanjem, zato lahko pomaga tudi pri prehladnih obolenjih in zamašenem nosu, ki ga lahko izpiramo z domačo fiziološko raztopino: v pol litra tople vode zamešamo žličko solnega cveta.

Čarobna je lahko tudi himalajska sol, ki jo mnogi opevajo kot najčistejšo na svetu, saj prihaja iz pramorja, starega več kot 250 milijonov let. Pridobivajo jo ob vznožju Himalaje, zanjo pa je značilna nežna rožnata barva; vsebuje več kot osemdeset mineralov in elementov, pridelujejo pa jo po povsem naravni starodavni metodi. Mnogi jo priporočajo kot sredstvo za razkuževanje grla, saj ravno tako deluje antibakterijsko in protivnetno.

V kozarcu tople vode stopimo žličico himalajske soli, mešanico grgramo tri minute. Ta izjemni dar narave pa nam pomaga tudi do privlačnega videza, saj ga lahko uporabimo kot piling, uspešno odstranjuje nečistoče in pomaga odpravljati akne: tri žlice himalajske soli zmešamo z dvema žlicama medu, nekaj kapljicami mandljevega olja in nekaj kapljicami poljubnega eteričnega olja, denimo sivkinega ali rožmarinovega. Mešanico vtremo v kožo in pustimo delovati nekaj minut. Tudi kopel s himalajsko soljo in sodo bikarbono sprošča in čisti telo, spet si lahko dodamo priljubljeno eterično olje.

Ajurveda prisega na magnezijev klorid ali nigari, gre pa za eno od sestavin naravne morske soli grenkega okusa. Njegovo uživanje priporočajo med napornimi in stresnimi obdobji, saj magnezijev klorid spodbuja okrevanje, odpravlja utrujenost in zdravi mišice: neprijeten okus je mogoče ublažiti z mešanjem s sadnim sokom, ker pa se nigari zelo hitro absorbira prek kože, je mogoče različne mešanice uporabljati tudi v kopelih. Denimo, za premagovanje predmenstrualnega sindroma v pol kozarca magnezijevega klorida dodamo nekaj kapljic eteričnega olja in mešanico zlijemo v kad. Kopel sprošča mišice in blaži krče, zato je idealna tako za ženske pred mesečnim perilom kot tudi športnike po napornem treningu. Ti si lahko pomagajo tudi z obkladki in tako sproščajo vnete živce in napete vezi ter preprečujejo vnetja, magnezijev klorid pa pomaga tudi pri blagih poškodbah, denimo zvinih in udarninah. 

Deli s prijatelji