JESENSKO

Sočna zrnca granatnega jabolka za zdravje

Objavljeno 12. december 2013 20.00 | Posodobljeno 12. december 2013 20.00 | Piše: Ema Bubanj

Sok granatnega 
jabolka pomaga 
odpravljati maščobne obloge v predelu trebuha in pasu. Sočni jesenski sadež je poln antioksidantov.

Jesenski junak je izjemno bogat z antioksidanti, hvali se s protivirusnim, protivnetnim in antibakterijskim delovanjem. Preprečuje sezonska pa tudi kronična in rakava obolenja, poleg tega pomaga ohranjati vitkost. Granatno jabolko povsem upravičeno velja za junaka jesenskega razkošja: plod s približno 600 sočnimi zrnci je namreč izjemno bogat z antioksidanti, ki so temelj dobrega zdravja.

Več antioksidantov kakor pomaranča, brusnice in zeleni čaj

Prihaja iz Azije, že dolgo je domač po vsem Sredozemlju pa tudi Severni Ameriki. Zori na začetku jeseni, uživamo ga lahko vse od septembra do januarja: v teh mesecih naj bi tako kar najbolj izkoristili prednosti okusnega, sladko-kislega sadeža, ki ne le da krepi odpornost in preganja sezonske tegobe, temveč preprečuje srčno-žilna obolenja, zavira izgubo kostnega hrustanca ter posledično razvoj artritisa, ugodno deluje na prostato, krvni pritisk, plodnost, ohranja mladost in celo odganja alzheimerjevo bolezen. Vsebuje veliko vitaminov C, E in A, folne kisline ter kalija; v rdečem soku najdemo tri vrste polifenolov, tanine, antociane in elagično kislino, ki imajo zelo močen antioksidativen učinek, s katerim zavirajo delovanje prostih radikalov, ki uničujejo celične stene. Naj še pristavimo, da granatno jabolko vsebuje več antioksidantov kakor pomaranča, brusnice in zeleni čaj. Okusen sadež po nekaterih raziskavah pomaga tudi v boju proti slabokrvnosti, raku prostate in dojke, sladkorni bolezni in limfomu, znižuje škodljivi holesterol, deluje antibakterijsko, protivirusno in protivnetno, zato ga priporočajo tudi obolelim za astmo, strokovnjaki še ugibajo, ali morda lahko pomaga preprečiti tudi raka kože.

Sok odpravlja maščobnie obloge v predelu trebuha in pasu

Nutricionisti priporočajo zobanje svežih zrnc v sklopu uravnotežene prehrane, granatno jabolko, če ga uživamo na tešče, pa tudi odlično spodbuja apetit, odpravlja jutranjo slabost in boleče grlo. Plod hranimo pri sobni temperaturi, proč od neposredne sončne svetlobe, če pa ga želimo ohraniti svežega dlje, ga spravimo v hladilnik. Mnogi pripravljajo tudi sok (izdelki na trgovskih policah so vprašljive kakovosti, opozarjajo prehranski strokovnjaki in svetujejo previdnost), ki je odličen pri odpravljanju maščobnih oblog v predelu trebuha in pasu.

In kako ga pripravite? Povsem preprosto, z ožemalnikom za citruse, in takoj popijete svežega, lahko pa posebej izločite zrnca, ta potresete z rjavim sladkorjem in pretlačite, da izstisnete sok. Napitek naj čez noč počiva, dan pozneje ga še enkrat premešajte, zmešajte v mešalniku, potem pa precedite. Pijte nekoliko razredčeno z vodo.

Deli s prijatelji