VPLIV

Smrt zaradi vremena

Objavljeno 07. junij 2013 16.30 | Posodobljeno 07. junij 2013 16.30 | Piše: A. P.

Grdo vreme poskrbi za slabo voljo, v skrajnih primerih pa menda lahko povzroči celo smrt.

Krvni tlak se najbolj spremeni ob padcu temperature.

Mrzel deževen dan nas zlahka spravi v slabo voljo, to pa še ni vse: znanstveniki so nedavno ugotovili, da lahko celo ogroža življenje, saj povzroča nevarna nihanja v krvnem tlaku. Raziskave univerze v Glasgowu potrjujejo, da se krvni tlak pri številnih ljudeh spreminja s spremembo temperature, še posebno odziven je na njen padec. Čeprav gre za manjše fluktuacije, lahko te sčasoma kar za tretjino povečajo verjetnost smrti zaradi krvožilne bolezni. Faktorja tveganja sta tudi pomanjkanje sončne svetlobe in deževje. Čeprav so ta odkritja na prvi pogled videti za lase privlečena, naj bi bila osnova spoznanj dejstvo, da se kapilare v hladnem vremenu skrčijo, da bi ohranile telesno toploto, to pa posledično poviša krvni tlak. Tovrstna nihanja povečajo tveganje, da bomo doživeli infarkt ali kap. Zdravniki bi morali upoštevati vreme, ko pacientom merijo krvni pritisk, saj bi tako lahko ocenili, kako so občutljivi za spremembe, in temu prilagodili zdravljenje.

Strokovnjak za srce Sandosh Padmanabhan je to ugotovil med primerjavo podatkov bolnikov in rezultatov merjenja njihovega krvnega pritiska, ki jih je zbiral več kot štiri desetletja. Oboje je nato primerjal z vremenskimi podatki. Izkazalo se je, da je kar polovica pacientov občutljivih za padec temperature; če je ta večji od 10 stopinj Celzija, se sprememba giblje med tremi in šestimi mm HG. »Vsak milimeter šteje, to je zelo pomembno,« je pojasnil Sandosh.

Nadaljnje analize so razkrile, da so občutljivi pacienti izpostavljeni 35 odstotkov večjemu tveganju smrti zaradi težav s krvnim tlakom. Tudi dež je dejavnik tveganja, saj povečuje stres. Že dlje je znano, da so infarkti in kapi najbolj pogosti pozimi, ta študija pa je prvič pojasnila, zakaj. Osebe, ki vedo, da so občutljive za spremembe temperature, morajo paziti, kakšno hrano uživajo in koliko fizično obremenjujejo svoje telo. »Spoznanje, da obstaja povezava med krvnim tlakom in slabim vremenom, je zelo zanimivo. Dokler ne bomo mogli nadzorovati vremena, se bomo morali pač zatekati k tradicionalnim načinom nadzorovanja krvnega tlaka, kot so uživanje sadja, zelenjave, manj soli in alkohola ter več vadbe. Tudi če ni sončno, svetujem hiter sprehod, ki je zelo učinkovit način nižanja visokega krvnega pritiska,« je komentiral predstavnik britanske organizacije Blood Pressure UK, ki svetuje 16 milijonom bolnikom na Otoku.

Deli s prijatelji