KAJ PA UŠESA?

Slušalke ubijajo sluh

Objavljeno 30. januar 2015 20.00 | Posodobljeno 30. januar 2015 20.00 | Piše: A. S.

Poleg poškodbe in vnetij lahko sluh poslabša tudi vsakodnevni hrup – denimo glasna glasba, ki prihaja iz slušalk.

Ker je uho z evstahijevo cevjo povezano z žrelom in tako z nosno votlino, se lahko vnetje, ki ga povzroči prehlad, razširi tudi na srednje uho.

Kar se tiče naših čutil, smo po navadi najbolj pozorni na oči: zaščitimo jih s kakovostnimi sončnimi očali, skrbimo za varno razdaljo med zrenjem v zaslon, televizije ne gledamo v popolni temi itd. Kaj pa ušesa? Naredimo vse, da nam bodo dobro služila vse življenje? Sluh nam lahko poslabšajo infekcije, ušesne travme, a eden najpogostejših vzrokov je vsakodnevni hrup. Nevaren je denimo že zvok, ki presega 85 db: normalen pogovor poteka med 50 in 70 db, hrup motorja ali kosilnice je med 85 in 90 db, hrup v diskoteki ali na rock koncertu pa 110–120 db. Najbolj nevaren ubijalec slušnih celic je glasba, ki jo vsakodnevno poslušamo prek slušalk; tistim, ki ne zmorejo brez tovrstne zabave, nasvet: upoštevajte pravilo 60/60, torej glasbe ne poslušajte več kot 60 minut naenkrat na več kot 60-odstotni glasnosti.

Ker je uho z evstahijevo cevjo povezano z žrelom in tako z nosno votlino, se lahko vnetje, ki ga povzroči prehlad, razširi tudi na srednje uho. Da bi to preprečili, je treba poskrbeti za odpornost, uživamo uravnoteženo prehrano z veliko vitamini ter se gibamo na svežem zraku, poleg tega pa skrbimo za redno čiščenje nosu, najbolje s fiziološko raztopino, s katero nosno sluznico še temeljiteje očistimo in povečamo njeno vlažnost. Slednje še posebno velja za dojenčke in majhne otroke, saj so ti zaradi krajše ušesne troblje še bolj izpostavljeni vnetju srednjega ušesa.

Ušesno maslo je normalno prisotno v vsakem sluhovodu, njegova naloga je, da ujame prah, bakterije in druge delce, ki lahko povzročajo poškodbe, draženje in druge okužbe, skratka, je naravna obramba ter mazilo zunanjega sluhovoda. Med žvečenjem se po navadi pomakne v zunanji del ušesa, kjer ga lahko očistimo z vlažnim kosom vate, uporabo vatiranih palčk strokovnjaki odsvetujejo: očistiti moramo namreč samo uhelj, dlje pa ne segamo, da ne poškodujemo bobniča ali ustvarimo čepa iz ušesnega masla, kar lahko poslabša sluh. Če se čep pojavi – nekateri so bolj nagnjeni k temu, imajo več masla, bolj ozke sluhovode, delajo v umazanem okolju, uporabljajo slušni aparat –, ga je treba zmehčati, da se bo maslo samo izločilo, za to so najprimernejše kapljice za mehčanje in odstranjevanje ušesnega masla, pred uporabo se posvetujte z zdravnikom. Če smo pri tem neuspešni, stopimo do zdravnika, ki nam bo čep odstranil z izpiranjem (morda vam bo svetoval, da nekaj dni pred izpiranjem v uho vsak dan kanite nekaj kapljic olja). 

Deli s prijatelji