USPEH

Slovenska inovacija za zniževanje holesterola

Objavljeno 20. januar 2012 09.50 | Posodobljeno 19. januar 2012 23.22 | Piše: Natalija Mljač

Evropska agencija za varnost hrane je plod slovenskega znanja uvrstila med najpomembnejše znanstvene dosežke na stari celini.

Za izjemen uspeh so zaslužni dr. Igor Pravst, Jure Pavlič, Dušan Petrič in Mirjana Franković (foto: Dejan Nikolić).

Naši strokovnjaki so decembra za inovativno in patentirano tehnologijo za pridobivanje sestavine za naravno uravnavanje holesterola prejeli prestižno mednarodno priznanje. 

Evropska agencija za varnost hrane je potrdila, da vrhunski postopki oziroma proizvod slovenskega podjetja Valens omogoča zniževanje holesterola in tako zmanjšuje verjetnost nastanka bolezni srca in ožilja. S tem priznanjem je podjetje doseglo konkurenčno prednost zavidljivih razsežnosti, saj je dohitelo svetovno najuglednejše proizvajalce funkcionalnih dodatkov za proizvodnjo zdravju koristnih živil, na kar so seveda upravičeno ponosni. Študije so pokazale, da novost pripomore tudi k uravnavanju glikemičnega odziva in podpira delovanje črevesja ter zdravje prebavil.

Med multinacionalkami slovensko podjetje

Kaj so betaglukani?

So vodotopne prehranske vlaknine v ječmenu, ki ob dovolj veliki zaužiti količini skrbijo za človekovo zdravje. Žal se je s selekcijo žit in sodobno predelavo njihova vsebnost v ječmenu in pripravljenih živilih tako znižala, da nimajo več merljivega učinka na zniževanje holesterola. V Valensu so z novo tehnologijo razvili poseben koncentriran vir ječmenovih betaglukanov, ki živilski industriji omogoča pripravo kakovostnih končnih izdelkov (npr. žit za zajtrk, ekstrudiranih kosmičev, testenin, prepečenca, keksov, kruha). Trije grami ječmenovih betaglukanov na dan, ki jih dodamo prehrani, do 17 odstotkov znižajo raven holesterola v krvi.

Dr. Elizabeta Mičović z ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je povedala, da postaja področje uporabe zdravstvenih trditev na živilih v EU vse bolj urejeno. »Da bi preprečili zavajanje potrošnika, je treba za vsako trditev na živilih, ki namiguje na povezavo med izdelkom in zdravjem, dobiti dovoljenje na evropskem nivoju. Države so pristojnost za ocenjevanje teh trditev zaupale neodvisni Evropski agenciji za varnost hrane, EFSA, ki pa je zaradi izjemno visokih standardov pri ocenjevanju veliko večino trditev doslej zavrnila.« Proizvajalci so do zdaj v ocenjevanje posredovali 275 vlog za tovrstne trditve, ugodno pa je bilo ocenjenih le dobrih deset. Med prejemniki ugodnih mnenj so sicer predvsem multinacionalke, zdaj pa se je tej skupini uglednih in inovativnih družb pridružilo tudi slovensko podjetje.

Odločilna dolžina verig

Podjetje je ugodno mnenje agencije prejelo za nov proizvod oziroma sestavino reduchol, ki je bogat in koncentriran vir ječmenovih betaglukanov in omogoča izboljšanje prehrane ter zagotavlja številne koristi za zdravje. »Učinkovitost sestavine je tesno povezana z vrhunskimi postopki proizvodnje brez uporabe kemikalij ali encimov. Z obsežno vlogo je Valens pred Evropsko agencijo za varnost hrane dokazal, da tako proizvedeni ječmenovi betaglukani znižujejo krvno koncentracijo skupnega in t. i. nevarnega LDL-holesterola in tako zmanjšujejo tveganje za nastanek srčno-žilnih bolezni, ki spadajo med najpogostejša kronična obolenja zdajšnjega časa,« je razložil dr. Igor Pravst z Inštituta za nutricionistiko.

Za 17 odstotkov manj holestorela

Ugoden vpliv sestavine na naše zdravje je vezan predvsem na njeno sposobnost povečevanja viskoznosti v prebavnem traktu. »Vsebovana vlaknina je namreč sestavljena iz zelo dolgih polimernih verig, ki v vodi nabreknejo in v prebavilih povzročijo zgostitev prežvečene hrane, iz katere se upočasni vsrkavanje holesterola. Tako telo izloči več holesterola. Klinične raziskave so pokazale, da dnevno zaužitje treh gramov betaglukanov iz ječmena lahko zniža raven holesterola celo za 17 odstotkov. Pri običajni izolaciji betaglukanov iz žit se njihova struktura zelo spremeni, saj pride do skrajšanja verig,« je izjemni mednarodni uspeh opisala Mirjana Franković iz Valensa. Našim strokovnjakom je torej uspelo izolirati dolge verige betaglukana v najaktivnejši obliki, ki ima dokazane ugodne učinke na zdravje.

Razvojni projekt je bil zahteven tako s finančnega kot strokovnega vidika. Podjetje je prejelo namensko finančno podporo ministrstva za gospodarstvo in javne agencije za promocijo tujih naložb, pomembno strokovno podporo pa so mu ponudili Inštitut za nutricionistiko, ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Inštitut za varovanje zdravja RS in Kmetijski inštitut Slovenije.

Deli s prijatelji