OZAVEŠČENOST

Slovenke med tistimi, ki naredijo najmanj splavov

Objavljeno 26. september 2014 12.10 | Posodobljeno 26. september 2014 12.12 | Piše: STA, B. G.

Slovenija ima eno najnižjih stopenj splavnosti v svetu, so sporočili z ljubljanske ginekološke klinike ob današnjem dnevu kontracepcije.

Slovenke so dobro izobražene o kontracepciji, zato je splavov manj.

Danes obeležujemo svetovni dan kontracepcije, ki letos poteka pod geslom Gre za tvoje življenje, tvojo prihodnost; poznaš svoje možnosti?. Kot pravi ginekologinja z ljubljanske ginekološke klinike Bojana Pinter, se pri nas glede uporabe kontracepcije v prvem koraku odločita partnerja skupaj, a končna odločitev je prepuščena ženski sami.

Različne raziskave dajejo nekoliko različne podatke o razširjenosti različnih vrst kontracepcije v Sloveniji. Kot navaja Pinterjeva, hormonsko kontracepcijo uporablja 25 do 40 odstotkov žensk, kondom za zaščito pred neželeno nosečnostjo uporablja 15 do 30 odstotkov parov, 11 do 15 odstotkov žensk uporablja eno od vrst materničnega vložka, do štiri odstotke žensk moških in žensk pa je steriliziranih.

Različne oblike kontracepcije v Sloveniji uporablja okoli 50 odstotkov žensk v rodni dobi. Okoli 16 odstotkov vseh nosečnosti pri nas je neželenih in se končajo s prekinitvijo.

Na Nacionalnem inštitutu RS za javno zdravje poudarjajo, da je skrb za kontracepcijo odgovornost obeh partnerjev. Svetujejo odkrit pogovor med partnerjema o kontracepciji in skrbi za zanesljivo zaščito, kar je temelj sproščene in osrečujoče spolnosti. Nasvete glede izbire najprimernejše oblike kontracepcije lahko pari poiščejo pri ginekologu, poudarjajo na inštitutu.

Skoraj polovica nosečnosti nenačrtovanih

V svetu naj bi bilo kar 85 milijonov nenačrtovanih nosečnosti. Po podatkih iz leta 2012 je bilo v Evropi nenačrtovanih kar 45 odstotkov vseh nosečnosti in več kot polovica se jih je končala s splavom, navaja Barbara Mihevc Ponikvar z inštituta. Po podatkih inštituta pa so v Sloveniji še vedno velike regijske razlike v splavnosti: v zadnjih letih je najvišja v podravski in najnižja v goriški regiji.

Slovenija ima sicer eno najnižjih stopenj splavnosti v svetu, pravi Pinterjeva, ki to pripisuje izobraženosti ginekologov in drugih zdravnikov, na katere se ženske obračajo po nasvet o kontracepciji. Pomembna je tudi dostopnost do kontracepcije oz. to, da so kontracepcijske tablete krite iz obveznega zdravstvenega zavarovanja, in dostopnost zdravstvene službe, pravi Pinterjeva. Tudi zdravnikom je po njenih besedah lažje svetovati ženskam, ki so pri nas dobro informirane, in Slovenke nedvomno so poučene o možnostih kontracepcije, dodaja Pinterjeva.

Deli s prijatelji