ALTERNATIVA

Slovenija odkriva hidrolate

Objavljeno 03. april 2016 18.30 | Posodobljeno 03. april 2016 18.30 | Piše: Katja Cah

Niti premočni niti prenežni, a učinkoviti. Takšni so hidrolati.

Prof. dr. Damjan Janeš, mag. farmacije. Foto: osebni arhiv

Njihova uporaba je v naši državi še v povojih, a število domačih proizvajalcev in uporabnikov teh blagodejnih tekočin, ki krepijo zdravje in počutje, posebno tistih v obliki razpršil, raste. O tem smo spregovorili s strokovnjakom, prof. dr. Damjanom Janešem, mag. farmacije. 

Kaj je sploh hidrolat in v čem so prednosti v primerjavi z eteričnim oljem?

Hidrolat nastaja poleg eteričnega olja pri destilaciji z vodno paro. Eterična olja so sicer v vodi zelo težko topna, vendar se majhna količina le raztopi in tako nastane hidrolat z značilnim vonjem in okusom. Ima blažji učinek, zato je njegova uporaba v primerjavi z eteričnim oljem, ki je zelo koncentrirano, varnejša.

Od kdaj človeštvo pozna hidrolate in zakaj je ovrženo staro poimenovanje rožna voda?

Eterično olje in hidrolat je najverjetneje prvi pripravil arabski alkimist Avicena, ki je izpopolnil destilacijo z vodno paro okoli leta 1000 n. št. Hidrolatov ne izdelujemo samo iz cvetov, kot denimo pri vrtnici, temveč tudi iz drugih rastlinskih delov; zelo znan je melisin, ki ga destiliramo iz listov, zato ime rožna voda ni ustrezno. Za hidrolate danes uporabljamo tudi ime aromatične vode.

Za kaj vse so uporabne vsakodnevno? Za nego obraza, nežno odišavljenje prostorov, prehrano – kaj bi še izpostavili? Jih uporabljate tudi vi in vaša družina?

Zaradi majhne vsebnosti eteričnega olja v hidrolatu je njegov učinek podoben približno enaki količini rastline in zato težko uporabimo prevelik odmerek, uporaba je torej varna. Prednost je, da ga lahko za nego nanašamo neposredno na kožo. Razpršen po njej zaradi velike vsebnosti vode prijetno osveži in ohladi. Sestava je drugačna kot pri eteričnem olju. Meni so hidrolati ljubši, ker me po vonju bolj spominjajo na sveže rastline kot eterična olja.

Uporabo katerih aromatičnih vod še posebej priporočate ženskam, moškim in otrokom?

Ženskam so ljubi zlasti cvetlični vonji, med katerimi je vsekakor na prvem mestu vrtnica, čudoviti so tudi hidrolati melise, pelargonije, pomarančnega cveta, rmana in sivke. Moškim so navadno všeč trpki, lesni in zeliščni vonji, ki jih imajo denimo aromatične vode ciprese, cedre, poprove mete, rožmarina, sandalovine in virginskega nepozebnika. Za otroke so izredno primerni nežni hidrolati mirte, pomarančnega cveta, rimske kamilice in sivke.

Ali lastnosti določene zdravilne rastline enako veljajo tudi za njihove aromatične vode?

Delujejo podobno kot rastline same, vendar nežneje. Osnovno pravilo je, da mora biti vonj uporabniku všeč.

Zagotovo so najbolj dragoceni izdelki, narejeni v Sloveniji. Kako izbrati najboljšega?

Proizvajalcev hidrolatov v Sloveniji je iz leta v leto več. Izdelki različnih proizvajalcev se lahko med seboj zelo razlikujejo, saj je njihova kakovost odvisna od številnih dejavnikov, kot sta pravilna destilacija in skladiščenje. Najboljši proizvajalci vam lahko kakovost dokažejo z ustreznimi certifikati in analiznimi izvidi.

Vsakodnevna uporaba hidrolatov

Melisin: kot tonik za občutljivo kožo, nagnjeno k rdečici, dodatek h kopelim za pomirjanje in sproščanje, proti herpesu, pomaga pri celjenju ran in pripomore k boljšemu spancu.

Rmanov: spodbuja obnavljanje kože, preprečuje močne krvavitve, razkužuje, kroti aknasto in težavno kožo, odganja bakterije, zmanjšuje krče in uravnava menstrualni ciklus.

Rožmarinov: dezodorira, razkužuje, odganja insekte, primeren tudi kot tonik po britju, neguje lase in lasišče, izboljšuje koncentracijo, umske sposobnosti in krepi spomin. Sivkin: kot tonik za nečisto polt, nagnjeno k aknam, dezodorant, sredstvo za zaščito pred mrčesom in pomirjanje kože po pikih, blago pomirjevalo in protidepresivno sredstvo.

Cipresin: izkaže se kot pomirjajoč tonik po britju in depilaciji, v obliki hladnega obkladka odžene oteklost in utrujenost nog, uravnava prekrvitev in razstruplja telo.

Deli s prijatelji