NAKUP

Slovenci radi jemo sadje, ga znamo tudi izbrati?

Objavljeno 24. oktober 2012 17.30 | Posodobljeno 24. oktober 2012 17.30 | Piše: Da. M.

Ne glede na kakovostni razred sadje ne sme biti poškodovano, porjavelo, plesnivo ali celo gnilo.

Še najbolj domača so jabolka.

Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) svetuje, da pred nakupom sadje v trgovinah dobro pregledamo. Med pregledovanjem, ki ga je ZPS opravil pri večjih trgovcih v Sloveniji in tudi v Slovencem ljubih trgovinah čez mejo, so ugotovili, da kar četrtina vzorčenega sadja na slovenskih policah ni ustrezala minimalnim pogojem kakovosti in torej ni bila primerna za prodajo, medtem ko med vsemi »zamejskimi« vzorci niso našli niti enega, ki ne bi bil primeren za prodajo.

Četrtina sadja neprimerna za uživanje

V ZPS poudarjajo, da mora biti sadje, ne glede na kakovostni razred, nepoškodovano, zdravo, ne sme biti porjavelo, plesnivo, sluzasto ali celo gnilo. Sadje tudi ne sme biti poškodovano, na primer od udarcev ali zaradi škodljivcev, ki jih na sadju prav tako ne sme biti.

»Kar 25 odstotkov sadja, ki smo ga kupili, ni ustrezalo minimalnim kriterijem kakovosti, ker je bilo umazano, gnilo, plesnivo, sluzasto. Tako sadje pa ni varno za uživanje,« je poudarila dr. Tanja Pajk Žontar iz ZPS. Presenetljivo je bilo tudi, kako veliko sadja na naših policah pride od zelo daleč, čeprav so v Sloveniji pogoji za pridelovanje razmeroma širokega nabora sadja.

Še najbolj 'slovenska' so jabolka, so sporočili iz ZPS. Zanimivo pa je, da je bila večina sadja na italijanskih policah italijanskega porekla, v Avstriji pa večina avstrijskega, italijanskega in španskega. »Ugotovili smo, da kakovostni razredi pri jabolkih, kiviju, breskvah, hruškah, grozdju in jagodah pri 12 odstotkih vzorcev sploh niso bili navedeni, kot to sicer zahteva evropska zakonodaja. Pri slabi polovici tistih, ki so navedbo imeli, pa vzorci sadja niso ustrezali zapisanemu kakovostnemu razredu, kar kaže na nestrokovno izvedeno označevanje,« je še dodala dr. Pajk Žontarjeva.

Ugotovili so še, da pri sosedih ponujajo bolj sveže sadje in ga jasno ter pregledno označijo, česar pa niso mogli trditi za vse slovenske ponudnike.

V ZPS še svetujejo, da se pri kupovanju sadja zapomnimo: 

  • Odgovornost za ustrezno sadje na policah je seveda na strani ponudnika, vendar tudi kupci nosimo del odgovornosti za kakovost sadja na naših policah. Sadja ob prebiranju oz. izbiranju ne stiskajte in ne premetavajte ter ravnajte z njim nežno, saj je to korektno do kupcev, ki bodo kupovali za nami, pa tudi do trgovca.
  • Trgovci ponujajo tudi očiščeno in narezano sadje, ki nam ga dobro zaračunajo. Preverite razliko v ceni izbranega sadeža na polici, s tistim, ki vas narezan čaka v lični embalaži. Razlika ni majhna.
  • Bodite pozorni pri nakupu predpakiranega sadja. Naj vam ne bo neprijetno pregledati embalaže z vseh strani, saj se pod prozorno folijo pogosto »skriva« tudi plesnivo in nagnito sadje.
  • Sadja ne kupujte na zalogo, temveč ga izberite toliko, kot ga potrebujete za nekajdnevno porabo. Sadje, ki konča kot odpadek, je najdražje.
  • Redno uživanje sadja zmanjšuje tveganje za nastanek nekaterih civilizacijskih bolezni , zato različne vrste sadja uživajte večkrat na dan.
Deli s prijatelji