HIGIENA ROK

Slovenci iz toaletnih prostorov mimo umivalnika

Objavljeno 05. maj 2015 11.00 | Posodobljeno 05. maj 2015 11.00 | Piše: Da. M.

Le v 30 minutah se lahko dotaknemo kar 300 različnih površin.

Kadar milo in voda nista na voljo, uporabite sredstvo za razkuževanje oziroma dezinfekcijo rok, ki vsebuje vsaj 60 odstotkov alkohola.

Letos mineva 10 let, odkar je Svetovna zdravstvena organizacija začela program promocije čistih rok in razglasila 5. maj za mednarodni dan higiene rok.

Ustrezna higiena rok zdravstvenega osebja je temeljni, najenostavnejši, najcenejši in najučinkovitejši način za preprečevanje prenosa mikroorganizmov. Povezava med slabo higieno rok in številom okužb, povezanih z zdravstveno oskrbo, je poznana in podprta s številnimi raziskavami. »Ustrezna higiena rok je ključna v našem aktivnem življenju, saj se lahko zgolj v pol ure dotaknemo tudi do 300 različnih površin, na katerih se lahko zadržujejo našemu zdravju nevarni mikroorganizmi,« sporočajo iz Dezinfekcijskega društva Slovenije.

Roke si moramo umivati pred jedjo, po uporabi stranišča ali menjavi plenic, po rokovanju, ko pridemo domov iz službe, nakupovanja ali drugih opravkov, po dotikanju živali, pred pripravo hrane, vstavljanjem kontaktnih leč ipd. V domačem okolju, kjer imamo toplo vodo, milo in suho ter čisto brisačo, bo to zadostovalo za vzdrževanje higiene. Zunaj doma pa je priporočljivo uporabiti izdelke za dezinfekcijo rok. Tako boste preprečili prenašanje virusov in bakterij, saj je na javnih mestih pretočnost ljudi velika. Pri dezinfekcijskih sredstvih se morate zavedati, da ta ne čistijo umazanije, temveč uničujejo mikroorganizme. Če dezinfekcijsko sredstvo nanašamo na vidno umazane roke, se ob nanosu umazanija sprime s sredstvom in odlušči z rok, kar zmanjša učinkovitost dezinfekcije. Kadar so roke vidno umazane, je torej nujno umivanje z milom in s toplo vodo.

»Verjetnost za prenos okužb je največja prav v prostorih, kjer se zadržuje večje število ljudi, zato moramo biti na bolj okuženih javnih mestih še posebej pozorni na upoštevanje ustrezne higiene rok,« še pravijo v Dezinfekcijskem društvu Slovenije. 

Kako si pravilno umijemo roke?

Zmočite roke s čisto, tekočo vodo (priporočljiva je topla voda) in nanje nanesite milo

Roke drgnite skupaj, da se milo speni in vnese na vse dele rok (roke dobro očistite ne le po dlaneh, pač pa tudi po zgornji strani, med prsti in pod nohti).

Roke umivajte vsaj 20 sekund.

Sperite roke pod tekočo vodo.

Roke popolnoma osušite s čisto brisačo.

So vaše roke resnično čiste?

Dezinfekcijsko društvo Slovenije je izvedlo raziskavo o umivanju rok po uporabi javnega stranišča. Ta je bila izpeljana v štirih večjih slovenskih mestih in je pokazala, da so higienske navade Slovencev slabe. Vsi ljudje se zavedamo, da je treba po uporabi stranišča roke umiti, vendar pa raziskava kaže, da tudi pri higienskih navadah teoretičnega znanja ne prenašamo vedno v svojo dnevno prakso. Vzorec raziskave je obsegal 1617 naključnih obiskovalcev javnih sanitarij v mestnih središčih ter nakupovalnih centrih, od tega je bilo približno polovica moških (813) in polovica žensk (804). Na vseh opazovanih mestih so imeli uporabniki na razpolago tekočo čisto vodo, milo v ustreznem dozirniku ter papirnate brisače ali sušilnik za roke.

Raziskava je pokazala, da si kar 22 odstotkov uporabnikov javnih sanitarij po opravljanju fiziološke potrebe ni umilo rok, kar je skrb vzbujajoče dejstvo. Med opazovanimi je bilo 35 odstotkov moških, ki si rok sploh ni umilo, medtem ko si med opazovanimi ženskami rok ni umilo devet odstotkov. Številke torej kažejo, da si vsak tretji moški in vsaka deseta ženska po uporabi sanitarij rok ne umije. Med tistimi, ki so si roke umili, je bilo zgolj 41 odstotkov takih, ki si je roke umilo pravilno v skladu s tehniko pravilnega umivanja rok, kar 37 odstotkov opazovancev pa si je roke umilo pomanjkljivo. Najslabše higienske navade so bile po isti raziskavi ugotovljene med starejšimi moškimi, saj si jih skoraj polovica ni umila rok (skoraj vsak drugi starejši moški si torej po uporabi javnega stranišča ni umil rok). Med prakticiranjem dobrih higienskih navad so v raziskavi prevladovale mlade ženske, med katerimi si rok ni umilo zgolj sedem odstotkov, več kot polovica pa je bilo takih, ki so si roke umile pravilno.

Deli s prijatelji