RAZISKAVA

Sladke pijače morebitni krivec za zgodnjo menstruacijo

Objavljeno 29. januar 2015 12.30 | Posodobljeno 29. januar 2015 12.30 | Piše: STA, B. G.

Deklice, ki popijejo veliko sladkanih pijač, prej dobijo menstruacijo, ugotavlja raziskava.

V raziskavi, ki jo je objavila revija Human Reproduction, so med letoma 1996 in 2001 spremljali zdravstveno stanje več kot 5500 ameriških deklic. Te so sicer sodelovale v širši raziskavi, ki je zajemala skoraj 17.000 ljudi. Deklice so bile stare od 9 do 14 let, projektu pa so se pridružile, ko še niso imele menstruacije. Med petletno raziskavo so tiste, ki so spile med eno ter eno in pol sladkano pijačo na dan (to je steklenico ali pločevinko), menstruacijo dobile 2,7 meseca prej kot tiste, ki so spile dve ali manj sladkani pijači na teden, so odkrili raziskovalci. Deklice so pile nedietne gazirane pijače, negazirane sadne pijače in sladkani ledeni čaj.

Zgodnejša menstruacija se je pojavila ne glede na njihov indeks telesne mase, vnos kalorij ali gibanje. »Naša študija prispeva k vedno večji zaskrbljenosti zaradi množično razširjenega uživanja sladkanih pijač v ZDA in drugod,« je povedala Karin Michels z zdravstvene fakultete na Harvardu, ki je vodila raziskavo.

Gre za pomembno odkritje, saj je zgodnji začetek menstruacije povezan z večjo verjetnostjo raka dojk pozneje v življenju, ugotavljajo v raziskavi, ki pa ji nekateri strokovnjaki očitajo pomanjkljivosti.

Dvom zaradi navajanja telesne mase

Povprečna starost prve menstruacije je bila 12 let in sedem mesecev. Menstruacija, do katere je prišlo 2,7 meseca prej, ima po mnenju raziskovalcev zmeren vpliv na pojav raka. Zadnjo raziskavo so utemeljili na statistiki, niso pa se v njej lotili vzrokov. So pa njeni avtorji spomnili na prejšnje raziskave, ki so pokazale, da visok, hiter vnos sladkorja sproži hitro povečanje ravni inzulina, kar ima učinek na koncentracijo spolnih hormonov.

93 odstotkov deklic, ki so sodelovale v raziskavi, je bilo belopoltih, količina sladkanih pijač, ki so jo popile, pa je verjetno nizka v primerjavi z drugimi skupinami, menijo raziskovalci.

Neodvisni strokovnjaki so do ugotovitev skeptični, pri čemer jih je še posebej zmotil vir podatkov. O indeksu telesne mase in uživanju sladkanih pijač so poročale deklice same ali njihovi starši, kar je metoda, pri kateri so napake pogoste. »Upravičeno se je vprašati, ali ni morda samoporočanje o višini malce precenjeno, o teži pa podcenjeno,« je dejal pediater iz francoskega Bordeauxa Michel Colle. Če je namreč do tega prišlo, je to prineslo povsem izkrivljen indeks telesne mase, s tem pa so dvomljive tudi same ugotovitve raziskave, meni.

Deli s prijatelji