ČOKOLADA

Sladka pot do zdravja

Objavljeno 12. oktober 2013 21.00 | Posodobljeno 12. oktober 2013 21.00 | Piše: U. S.

Dobra novica za čokoholike: že čez nekaj mesecev naj bi na tržišče prišla čokolada, na katero bodo smeli izdelovalci zapisati zdravstveno trditev: izboljševala naj bi elastičnost žil, zaradi česar je pretok krvi lažji.

Dobra je za srce, niža stres, krepi veselje.

Da ima temna čokolada, ki je polnega in bogatega okusa, koristi za zdravje, so potrdile številne raziskave, švicarsko podjetje Barry Callebaut pa je zdaj razvilo čokolado, ki še posebno koristi srcu, na prodaj pa naj bi bila že čez nekaj mesecev. Acticoa, temna čokolada, vsebuje antioksidante flavanole, testi pa so pokazali, da poveča elastičnost žil za 1–2 odstotka, zaradi česar kri lažje teče po njih. Študija je še razkrila, da enoodstotno izboljšanje zniža tveganje za nastanek srčno-žilnih bolezni, tudi za infarkt, za osem odstotkov!

Kakavova zrna so bogata s flavanoli, a med predelavo jih ostane le malo. Švicarsko podjetje Barry Callebaut je zato poskrbelo za prilagoditve pri predelavi in jih ohranilo. Njihova predstavnica Marijke De Brouwer je pojasnila: »Ne gre za umetno dodajanje hranila, gre za ohranjanje tistega, kar je naravno prisotno v kakavu.« Da zadeva ni privlečena za lase, naj bi dokazovalo dejstvo, da je Evropska komisija podjetju dovolila na čokolado zapisati obvestilo o koristi za zdravje, zapisali bodo lahko, da flavanoli v kakavu pomagajo vzdrževati elastičnost žil, kar prispeva k normalnemu pretoku krvi.

A nekateri se že sprašujejo, kako bodo ljudje sprejeli zdravo različico nečesa, kar sicer naj ne bi bilo pretirano dobro za zdravje: »Zapomniti si moramo, da je čokolada bolj ko ne iz 50 odstotkov sladkorja in 50 odstotkov maščobe. Če bi radi povečali pretok krvi, boste najverjetneje izbrali tek ali sprehod po parku.«

No, študije temni čokoladi pripisujejo več koristi za zdravje – od glajenja gub do ostrenja uma. En košček bo namreč izboljšal koncentracijo: ameriški znanstveniki so dokazali, da kakav spodbuja dotok krvi v možgane. Učinek kakava traja od dve do tri ure, zato je temna čokolada precej boljša izbira kot kava. Potrdili so tudi, da stres povzroča željo po grizljanju, zlasti čokolade. Dobra novica je, da temna čokolada niža nivo kortizola, hormona stresa: ljudje, ki so dva tedna vsak dan uživali temno čokolado, so imeli v telesu manj kortizola kot tisti, ki je niso jedli. S stresom so se bolje spopadale tudi nosečnice, ki so jedle temno čokolado, finski znanstveniki pa so dognali, da se otroci mater, ki so jo jedle v nosečnosti, pogosteje smejejo in so srečnejši.

Temna čokolada vsebuje precej vitaminov in mineralov, pomembnih za zdravje, omeniti velja kalij, baker, magnezij in železo; prva dva pomagata pri preprečevanju kapi in srčno-žilnih obolenj, z železom si pomagamo v boju proti anemiji (slabokrvnosti), magnezij pa pomaga preprečevati diabetes tipa 2, visok pritisk in bolezni srca.

Vsa ta hranila, ki so odlična za zdravje, so v kakavu, težava pa je, ker je grenak in mu pri izdelavi čokolade dodajajo sladkor, maslo in mleko. Vse to je izjemno okusno, ne pa tudi pretirano zdravo. Da bi bila taka, mora čokolada vsebovati vsaj 70 odstotkov kakava. A ni treba pretiravati: pri ohranjanju zdravja (in tešenju želje po sladkem) zadostujejo že majhne količine temne čokolade, na teden naj bi je zaužili okoli 200 gramov.

Deli s prijatelji