DIŠEČE

Sivka je vsestransko uporabna

Objavljeno 20. junij 2014 21.00 | Posodobljeno 20. junij 2014 21.00 | Piše: E. B.
Ključne besede: sivka

Za nas čudovite in pomirjujoče, za komarje pa neznosne vonjave: z repelenti iz sivke se lahko obvarujemo pred nadležnimi in nevarnimi živalcami, pripravki iz omamne sredozemske rastline pa so dobrodošli tudi v gospodinjstvu, kulinariki, kozmetičnih pripravkih in domači lekarni.

Ni poletja brez sivke.

Vsak letni čas ima svoje slabosti in med poletne nedvomno spadajo – komarji. Preganjanje teh je za mnoge kdaj že naravnost mučno, a nujno potrebno, če želimo preprečiti nadležno srbečico in oteklino ter celo kakšno obolenje. V boju proti tem žuželkam si lahko pomagamo s številnimi komercialnimi repelenti, a so preštevilni polni kemikalij, s katerimi si lahko izdatno škodujemo, zato strokovnjaki priporočajo naravne rešitve. Med temi nedvomno blesti sivka, ki bi morala rasti pred vsako hišo (in na vsakem balkonu), saj izjemno uspešno preganja nadlogo, povrhu pa nas pomirja s čudovitim vonjem, v zaprtih prostorih pa je zelo nepriljubljena pri moljih. In v kombinacijah še s kakšno drugo vonjavo odločno zmaga v boju prav proti komarjem, če jo združimo z vinskim kisom, pa naj bi odgnala tudi klope! Za povsem domač in naraven repelent potrebujemo prazno steklenico, ki jo skoraj do vrha napolnimo s posušenimi cvetovi sivke. Dolijemo kis, da prekrijemo cvetove, in dobro zapremo. Mešanica naj počiva kakšnih štirinajst dni, vsak dan pa steklenico dobro pretresemo. Vsebino precedimo in shranimo v priročni embalaži, s tekočino pa si pogosto kapljamo po izpostavljenih predelih kože in se tako obvarujemo pred komarji. Mešanica ni vedno primerna za otroke, zato se pred uporabo posvetujemo s pediatrom.

Z eteričnim oljem bolj pazljivo

Pomagamo si lahko tudi s sivkinim eteričnim oljem, ki pa ga zaradi močnih učinkovin varno uporabljajo le odrasli (nosečnice in doječe matere naj se posvetujejo z zdravnikom, previdnost velja tudi pri najmlajših in osebah z alergijo). Na občutljivo kožo nanašamo le razredčeno olje, najlažje v pršilu, mešamo ga z jojobinim ali mandljevim oljem, pred uporabo pa stekleničko obvezno dobro pretresemo. Kdor ima s sivko dobre izkušnje, lahko olje nanaša neposredno na kožo in nerazredčeno: nekaj kapljic kanemo na notranjo stran zapestja, z njim pa si lahko pomagamo tudi ob piku, saj sivka, predvsem v kombinaciji z vinskim kisom, blaži pekočino in srbečico.

V omari ali kuhinji

Sivka, ki naj bi izvirala z grških otokov, je izjemno dobrodošla v gospodinjstvu, kulinariki in zdravilstvu. Že 2500 let pri mnogih velja za učinkovit lek, predvsem kot čaj ali olje, saj deluje antibakterijsko in antiseptično, pomaga pri težavah z dihanjem, razkuževanju in zdravljenju manjših ran ter opeklin, pri odpravljanju živčnosti, razdražljivosti, depresije, nemira in nespečnosti, spopada se z glavobolom, revmo, bolečinami v kosteh ter trdovratnimi aknami, preganja prehlad, odvaja žolč, blaži trebušne krče in uravnava prebavo. V omarah bo poskrbela za omamno svežino perila, v kuhinji pa je uporabna začimba. Osvojila je tudi kozmetično industrijo, saj je nepogrešljiva pri mešanicah za kopeli, kremah in losjonih za telo ter kot eterično olje, mnogi prisegajo, da obnavlja, vlaži in celo pomlajuje kožo. 

Deli s prijatelji