MOLK

Situacije, ko je bolje, da ostanete tiho

Objavljeno 23. avgust 2014 09.00 | Posodobljeno 23. avgust 2014 09.00 | Piše: Da. M.

Svojega mnenja ne izražajte za vsako ceno. Stane vas lahko prijateljstva.

Ni nujno, da imate na vsako besedo svoj odgovor.

Dostopnost vseh informacij in življenje v demokratičnem okolju nam dopušča, da imamo za vsako stvar izoblikovano svoje mnenje. Kar pa še ne pomeni, da vsako svojo misel tudi razkrijemo drugim. Včasih je boljše biti tiho, čeprav smo v situaciji, ko je težko, da se ne odzovemo. Tudi takrat, ko nas nekdo izzove z občutljivo temo. Psiholog Leon F. Seltzer svetuje, da tedaj ne reagiramo impulzivno, temveč raje dvakrat premislimo in se nato odzovemo.

In kdaj je boljše, da svoje mnenje zadržimo zase?

Ko bi s svojo mislijo lahko drugega užalili, naše mnenje pa ne bi rešilo problema ali pripomoglo k izboljšavi razmerja s to osebo. Verjetno vam za osebo ni vseeno in je vajino razmerje za vas pomembno, zato ni nobenega razloga, da bi izzivali in ga s tem odtujili od sebe, le zato ker bi bili iskreni, če ste ocenili, da vaše mnenje lahko negativno vpliva nanj. Nekateri so prijazni, zvesti in lahko podpirajo, a hkrati hitro stopijo sami sebi v bran in se slabo odzivajo na kritiko. O tem morate sami presoditi. Sebično od vas bi bilo izraziti mnenje, le če je zaradi tega vam lažje. Če ta oseba reče ali počne stvari, ki so za vas moteče, skušajte najti drug način, s katerim bi rešili svojo frustracijo, tej osebi pa ni treba neposredno izraziti svojega mnenja.

Če bi to vplivalo na njihova čustva ali samozavest. Četudi vas prijatelj vpraša za mnenje o pričeski, vi pa veste, da je občutljiv glede las, ne bodite povsem iskreni in ne recite, da je njegova frizura grozna. Situacijo skušajte minimalizirati pri ljudeh, ki nimajo dobrega mnenja o svojem videzu, pri tistih, ki so izredno samozavestni, pa ste lahko iskrenejši. Enako velja, če se je nekdo zmotil, dejal nekaj napačnega, mogoče celo povsem neumnega. Ocenite, s kom ste in svojo reakcijo prilagodite njemu. Se vam zdi res tako zelo pomembno, da pokažete, da imate prav? Pri tem, da smo tiho le zato, da ne bi koga prizadeli, ni nujno, da vse potlačimo vase, česar Seltzer ne priporoča. Gre za to, da se ne odzovemo brezbrižno, nespametno ali grobo.

Če se boste s tem branili, učinkovali nedostopno ali celo prepirljivo. Če vas je nekdo konstruktivno kritiziral, bo verjetno dobro, da potlačite svoj ego in temeljito ocenite resničnost njegove ocene. V takšnih primerih je veliko boljše ostati tiho, pozorno poslušati in se šele nato odzvati, če je sploh treba. Če se potem z mnenjem strinjate ali ne, bo dovzetnost za druga mnenja veliko vredna. Nekaj časa se vam bodo kritike lahko zdele zelo neprijetne, a konstruktivne so lahko na koncu koristne za vas. Če se ne morete upreti impulzivni obrambi, lahko s tem zamudite priložnost, da bi o sebi spoznali kaj zelo pomembnega.

Če boste le še naprej spodbujali njegovo jezo. Ko je nekdo že zelo besen in vidite, da vašega mnenja sploh ne bo slišal, je boljše, da sploh ne govorite. Vsaka vaša reakcija bo najverjetneje dojeta narobe in nezrelo, s čimer lahko vse skupaj še poslabšate. Ko ocenite, da s svojim mnenjem ne boste rešili zagate, prisluhnite in pustite, da sprosti svojo jezo. Šele nato bo namreč slišal vaše mnenje. Ko vidite, da oseba pretirava in dramatizira, ostanite prisebni in zbrani ter se osredotočite na njene besede. Če bo dobila občutek, da jo poslušate, se bo hitreje pomirila.

Če boste le spodbujali svojo jezo. Ne sledite impulzu in ne napadajte osebe, ki vas je vznemirila, saj boste le podžgali nastalo situacijo. Čustva – ne le jezo, temveč tudi tesnobo in žalost – je najboljše ohraniti na zmerni ravni. Z mislimi in zavestjo to lahko dosežemo. V prepiru lahko izrečemo kaj, kar bi lahko obžalovali. Držite jezik za zobmi, pomirite se in se osredotočite na dihanje, miselno meditacijo, vizualizacijo … Seveda je nemogoče, da bi se razumno odzvali na situacijo, ki vas povsem vrže iz tira. Takrat opazujte, kaj se dogaja z vašim telesom – vam postaja vroče v obraz, imate povišan utrip, se vam potijo roke, vas stiska v želodcu? To vse so znaki, da bodo čustva prevladala nad razsodnostjo. Globoko vzdihnite in se potrudite racionalno oceniti, kaj se dogaja.

Da bi z besedami pokazali, da ste zlobne očitke vzeli resno. Nobenega dobrega razloga ni, da bi se odzvali na zlobno posmehovanje. Ko se oseba sovražno ali ponižujoče odzove na vaša dejanja ali besede, bo vaš odgovor vsemu skupaj dodal težo, ki pa v resnici ni potrebna. V takšnih situacijah boste največ moči pokazali ravno s tem, ko boste zlobne komentarje ignorirali.

Če bi se s svojo reakcijo zapletli v zanko, v katero vas skuša nekdo ujeti. Če vas nekdo želi vključiti v besedni dvoboj, ki nikakor ne bo prinesel nič dobrega, se je boljše zateči v molk. Že Mark Twain je dejal, da se ne prepirajte z neumnimi ljudmi. Spustili se boste na njihovo raven in ti vas bodo nato premagali zaradi izkušenj.

Če bi z besedami podprli vedenje, ki ni sprejemljivo. To se velikokrat dogaja pri vzgoji majhnih otrok. Ko imajo ti kakšnega od napadov jeze, bo vaš molk učinkovitejši kot še glasnejše dretje. Otroci se morajo naučiti ubadati s frustracijo.
 

Deli s prijatelji