VITKO

Shujšajte tja, kjer je potrebno

Objavljeno 01. marec 2012 11.30 | Posodobljeno 01. marec 2012 11.30 | Piše: M. F.

Za vas imamo odgovor: krivo je hormonsko neravnovesje.

Sredozemska živila nedvomno pripomorejo k zdravemu načinu življenja in vitkemu telesu.

V želji po manjšem trebuhu ste se lotili stroge diete, a kilogrami so se stopili povsod drugod, moteče maščobe pa so ostale. Se vam zdi znano? Torej boste oporo morda našli v novi teoriji, ki pravi, da je mogoče ciljno delovati na odstranjevanje maščobnih oblog na izbranih delih telesa. Možno je torej shujšati natanko tja, kjer si želite.

Sredozemska prehrana je najboljša

Max Tomilson, lastnik centra za hujšanje v Londonu, trdi, da se maščobne obloge na posameznih delih telesa nalagajo zaradi vpliva hormonov. Prav ti urejajo vse telesne procese in določajo tudi, kje naj se kopiči maščoba. »Težava nastane, ker se pri mnogih zaradi nepravilne prehrane, stresa in premalo dejavnosti hormonsko ravnovesje poruši. S pravilno prehrano in telesno aktivnostjo pa ga je mogoče ponovno vzpostaviti,« je prepričan Tomilson.  Vsem, ki jih pestijo odvečni kilogrami, priporoča sredozemsko prehrano (sadje, zelenjava, veliko rib, malo mesa, oljčno olje in čim manj sladkorja) in program redne vadbe. To je splošno napotilo, za vsako skupino maščobnega tkiva pa predlaga še specifične načine.

Rešilni pasovi

Maščobne obloge nad boki in zadnjico največkrat nakazujejo na težave z inzulinom, ki v krvi uravnava raven sladkorja. Če ga telo ne proizvaja dovolj to pripelje do kopičenje maščob na predelu trebuha. Presladka hrana spodbuja telo k pospešeni proizvodnji inzulina, ki iz krvi odstranjuje sladkor. Sčasoma pa celice na sladkor ne odreagirajo več pravilno, višek glukoze ostane v krvi, pretvori se v maščobo, ta pa se nalaga okoli trebuha. 

Obvezno je potrebno zmanjšati količino zaužitega sladkorja in enostavnih ogljikovih hidratov. Držite se sredozemske prehrane in se izogibajte alkoholu, belemu kruhu, pecivom in sladkim pijačam. V svojo prehrano uvrstite antioksidante (cimet, čili, brusnice, borovnice, brokoli in zeleni čaj). Kot dodatek prehrani pa priporoča ribje olje, magnezij, cink in krom,  ki nadzoruje količino sladkorja v krvi.

Blazinice pod pazduhami

Vidne in moteče maščobne obloge pod pazduhami so lahko znak upočasnjenega delovanja ščitnice. To je žleza, ki med drugim nadzoruje porabo kalorij iz zaužite hrane. Če ne deluje dobro, na telesu nastanejo mastni otočki, teža začne naraščati, pojavita se tudi utrujenost in depresija.

Nekatera surova živila lahko otežijo normalno delovanje ščitnice. Med njimi so brokoli, zelje, ohrovt, repa, breskve in jagode. Vendar to ne pomeni, da se jim morate odpovedati, termična obdelava namreč te učinke izniči. Kot dodatke prehrane Tomilson priporoča jod in selen, ki spodbujata delovanje ščitnice. Prav tako nanjo koristno vplivajo brazilski oreščki, jetra, čebula, losos, tunina in polnozrnata žita. In skušajte se izogibati stresu. Hormon kortizol namreč prav tako upočasnjuje delovanje ščitnice.

Netopirjeva krila

Ko se notranja stran nadlahtnice povesi pod težo maščob, to lahko pomeni padec nivoja testosterona, kar je največkrat povezano z nastopom srednjih let. Skušajte povečati raven tega hormona in kar največ telovaditi.

Čas je za več seksa! Čustva privlačnosti spodbujajo nastanek testosterona, redna spolna dejavnost pa telesu sporoča, naj proizvaja več tega hormona. Pomembna je tudi zdrava količina spanca, med nočnimi počitki se namreč prav tako sprošča testosteron. Sprostite se, izogibajte se stresnim razmeram – napetost namreč zavira nastajanje omenjenega hormona. Uživajte manj sladkorja in preprostih ogljikovih hidratov. Tudi visok krvni sladkor namreč zavira sproščanje testosterona. Izogibajte se drastičnim dietam, tudi pomanjkanje kalorij namreč zavira nastajanje tega hormona. V svojo prehrano poleg oljčnega olja vključite tudi avokado in laneno seme.

Boki in zadnjica

Ženski hormon estrogen spodbuja nalaganje maščob na zgornjih predelih nog. Ne samo da ta nastaja v telesu, vanj ga vnašamo tudi s prehrano, predvsem z mesno. Pri tem gre za sintetično obliko estrogena.

Uživajte veliko sadja, zelenjave in polnovrednih žit, saj vsebujejo posebne sestavine, ki  vežejo odvečne količine estrogena. Izogibajte se alkoholu, pomirjevalom, pijačam s konzervansi in umetnimi barvili. Ti namreč otežujejo delo jeter in s tem zavirajo izločanje omenjenega hormona iz telesa. Uživajte naravne jogurte, ki v organizmu spodbujajo razvoj koristnih bakterij in pomagajo pri izločanju presežka hormona skozi prebavila. In pijte manj kave. Najnovejše raziskave dokazujejo, da več kot dve skodelici dnevno lahko spodbudi izločanje estrogena pri ženskah.
 

Deli s prijatelji