PREVIDNO

Sezona čemaža je tu, prva zastrupitev tudi

Objavljeno 28. marec 2014 13.25 | Posodobljeno 28. marec 2014 13.21 | Piše: Da. M.

Nabiranje divjih rastlin je lahko nevarno, prvo letošnjo zastrupitev že zdravijo.

Na sliki je prikazan kupček bolnikovega »čemaža«, kjer so vidni tudi ostanki jesenskega podleska.

Priljubljenost čemaža zadnja leta izjemno narašča, s tem pa tudi vedno več zastrupitev, saj čemaž nabirajo tudi nepoznavalci divjih rastlin. V Centru za zastrupitve UKC Ljubljana opozarjajo nabiralce čemaža na nevarnost zamenjave s podobnimi strupenimi rastlinami, kot sta jesenski podlesek in čmerika.

Čemaž, jesenski podlesek in čmerika imajo podobne podolgovate liste, zato so zamenjave pogoste in žal lahko tudi usodne za nabiralce ter njihove svojce in prijatelje.

Prva zastrupitev je že tu

Iz Centra za zastrupitve UKC Ljubljana so sporočili, da že zdravijo bolnico, zastrupljeno z jesenskim podleskom. V zadnjem desetletju so zdravili 20 takšnih bolnikov, dva pa sta zaradi zastrupitve z jesenskim podleskom celo umrla, saj jesenski podlesek vsebuje močan strup kolhicin, ki je že v majhnih odmerkih smrtno nevaren.

image
Zgoraj je jesenski podlesek, pod njim pa čemaž.

Zamenjava je lahko usodna

Zastrupitev z jesenskim podleskom poteka v več fazah: 2 do 12 ur po zastrupitvi bolnikom postane slabo, bruhajo in imajo bolečine v trebuhu ter hudo drisko, ki je lahko krvava. 24 do 72 ur po zastrupitvi pride do okvar srca, jeter, ledvic, trebušne slinavke in pljuč. Pri bolnikih, ki preživijo prvi fazi zastrupitve, se po 4 do 5 dneh zaradi zavrtosti kostnega mozga zniža število belih krvničk in krvnih ploščic, zato se poveča nevarnost okužb in krvavitev. Po 2 do 3 tednih bolnikom izpadejo še lasje.

Zastrupitev z belo čmeriko poteka s slabostjo, bruhanjem, drisko, glavobolom, meglenim in skakajočim vidom, mravljinčenjem, oslabelostjo, počasnim srčnim utripom, nizkim krvnim tlakom in prehodno izgubo zavesti.

Z rastlino k zdravniku

V primeru prebavnih težav po obroku divjih rastlin, predvsem po obroku čemaža, moramo vedno pomisliti na zastrupitev z jesenskim podleskom, čmeriko in šmarnico. Ob vsakem suma na zastrupitev s strupeno rastlino priporočamo čimprejšnji pregled pri zdravniku v urgentni ambulanti.

Rastlino ali njene dele oziroma ostanke vedno vzamemo s seboj k zdravniku, saj bodo tako v bolnišnici veliko lažje prepoznali rastlino in ustrezno ukrepali.

Deli s prijatelji