LEP NASMEH

Šest skritih sovražnikov zob

Objavljeno 05. julij 2014 10.30 | Posodobljeno 05. julij 2014 10.30 | Piše: M. F.

Med njimi so tudi citrusi, vložene paprike in kumare ter sicer zdravju prijazni mandlji.

Potem ko se posladkate s pomarančo, si zobe splaknite z vodo.

Da so nekatere jedi, med njimi sladke gazirane pijače, slaščice in energijski napitki, zobem izjemno škodljivi, že veste. Vsebujejo veliko sladkorja, ta pa spodbuja razvoj kariesa. Če vam je za vaše zobe mar, se jim izogibajte. A to ne pomeni, da ste za lep nasmeh storili dovolj. Ta ima namreč tudi skrite sovražnike. Oglejte si šest takih.

Citrusi

Vitamin C, ki se v njih nahaja, je izjemno pomemben za ohranjanje kolagena v dlesnih, če pa boste s temi sadeži pretiravali, boste ogrozili svoje zobe. V njih je kislina, ki mehča in uničuje sklenino, ta pa se ne more obnavljati.

Kaj storiti?

Seveda se zdravim sadežem zato ni treba odreči. Popijte pa po tem, ko se z njimi okrepčate, kozarec vode in z njo poplaknite zobe. Ne umivajte jih takoj, počakajte vsaj dvajset minut. Neposredno po zaužitju citrusov je namreč zobna sklenina mehka in izjemno dovzetna za mehanske poškodbe, ki jih povzroči zobna ščetka.

Mandlji

Vsebujejo veliko vitamina E ter zdravih maščob, niso pa ravno prijazni do zob. Ker so zelo trdi, sklenina ob njihovem grizljanju lahko razpoka.

Kaj storiti?

Ne jejte celih mandljev, pač pa jih narežite na rezine in tako zavarujte sklenino.

Kisla hrana

Kisle kumare in vložene paprike so idealna popestritev sendvičev: vsebujejo le malo kalorij, hkrati pa imajo prijeten okus. A lahko predstavljajo težavo za zobe, saj vložena hrana vsebuje veliko kisline, poleg tega ji je pogosto oddan sladkor in tako zobem še dodatno škoduje.

Kaj storiti?

Potem ko si privoščite vloženo zelenjavo, pojejte še košček sira. Ta vsebuje veliko kalcija, ki nevtralizira delovanje škodljivih kislin.

Suho sadje

Suho sadje vsebuje prav toliko sladkorja kot sveže. Ker pa je dehidrirano, se lažje prilepi na zobe. Sladkor na zobeh ustvarja idealne pogoje za bakterije, ki se z njim hranijo in poškodujejo sklenino.

Kaj storiti?

Najbolje bi bilo, da sladkor najprej sperete z vodo, čez dvajset minut pa si zobe še umijete.

Kava

Čeprav vsebuje veliko antioksidantov, obarva zobe. Ti niso zato le manj privlačni na pogled, pač pa se na njih tudi lažje zadržujejo bakterije.

Kaj storiti?

Zobje se zaradi kave obarvajo že po treh skodelicah napitka dnevno. Da bi jih obvarovali, pijte hladno kavo po slamici. Namesto sladkorja pa ji dodajte kanček mleka.

Kikirikijevo maslo

Je lepljivo in dolgo ostane na zobeh ter tako tvori idealne pogoje za nastanek kariesa.

Kaj storiti?

Poiščite naravno različico takega masla brez dodanega sladkorja, ki je glavni krivec za lepljenje masla na zobe.

Deli s prijatelji