SVET ŠTEVILK

Šest najlepših maratonov

Objavljeno 12. maj 2015 16.30 | Posodobljeno 09. maj 2015 09.42 | Piše: T. P.

Nekateri tečejo, da bi stopili nadležne maščobne blazinice. Drugi si med enakomernim udarjajočim ritmom teka spraznijo glavo in se otresejo vsakdanjih skrbi. Spet tretji tečejo z zavedanjem, da tako že danes nekaj storijo za svoj jutri.

V novi številki Poleta si boste lahko prebrali, kako postati dober tekač na kratkih in dolgih razdaljah.

Nekateri pa preprosto uživajo. A medtem ko že tek po bližnjem gozdičku prinese obilico užitkov, lahko, če se je v vas naselila tekaška mrzlica, to združite s potovanjem.

A pozabite na šesterico maratonov, ki imajo poseben status! Naša obla namreč ponuja mnogo več. Izjemne tekaške dogodivščine, ob katerih vas bo občasno zamikalo, da bi upočasnili tempo in zavoljo okoliških lepot malce pozneje pretekli ciljno črto.

1. Od obale do obale (Italy coast to coast): med štafetnim tekom skupinice štirih tekačev v štirih dneh povežejo italijanski obali Jadranskega in Tirenskega morja. Med 30. majem in 3. junijem se bodo podali na 343 kilometrov dolg štafetni ultramaraton, pot pa jih po vodila prek italijanskih dežel Marke, Umbrije in Toskane, v prvi vrsti po odmaknjenih poteh in starih cestah, med vinogradi in oljčnimi nasadi. Vsaka skupinica bo pretekla povprečno 88 kilometrov na dan, v ceno 390 evrov pa so vštete tudi prenočitve, hrana in zdravniška pomoč.

2. Maraton tovarištva (Comrades marathon): vse se je začelo 24. maja 1921 z zgolj 34 tekači, danes pa je najstarejši ultramaraton na svetu, ki z 89 kilometri proge povezuje južnoafriški mesti Durban in Pietermaritzburg, dobil že skoraj razsežnost obreda, zlasti med južnoafriškimi tekači. Vsako leto se ga udeleži 23.000 navdušencev, toliko je zgornja meja udeležbe, iz približno 60 držav, ki tečejo v duhu tovarištva, požrtvovalnosti, predanosti in človečnosti. Torej v duhu vodil slovitega teka.

3. Maraton polnočnega sonca (Marathon of the midnight sun): tek sredi noči, ko vam pot vendar še vedno razsvetljuje sonce, je vsekakor nekaj posebnega. Lastnost, s katero se lahko pohvali 20 kilometrov dolga trasa s startom in ciljno črto v središču norveškega mesta Tromsø. Za udeležbo na najsevernejšem maratonu na svetu, znotraj arktičnega kroga, na katerega se ljubitelji podajajo od leta 1989, boste odšteli 113 evrov, v mesecu dogodka, ta bo 20. junija, pa še 12 evrov več.

4. Maraton med templji Bagana (Bagan temple marathon): pri maratonu, polmaratonu ali desetkilometrskem teku v osrednjem Mjanmaru vas bo verjetno zamikalo dober čas poslati k vragu in upočasniti korak. Športna prireditev, letos 28. novembra, se namreč odvija med več kot 2000 templji, pagodami in stupami starodavnega Bagana. Udeležba vas bo stala vsaj 280 evrov.

5. Tek Velikega zidu (Great wall marathon): odmislite razgledno pohajkovanje po Velikem kitajskem zidu! Maratonski, polmaratonski in osem kilometrov in pol dolg tek po največji znamenitosti Kitajske nikakor ni mala malica. Tudi če odmislite številne vzpone in spuste, vas čaka še tek po 5164 kamnitih stopnicah, kar pa vseeno žanje velikansko zanimanje. Letošnja prireditev sredi maja je namreč že razprodana, zato se že prijavite za tek 21. maja prihodnje leto. Kar pa tujcem znatno osuši žep, saj je udeležba mogoča le prek šest- ali sedem dnevnega turističnega paketa za okoli tisočaka.

6. Puščavski maraton Petre (Petra desert marathon): dragulj jordanske puščave, rožnato mesto Petra, lahko občudujete tudi med strumnim udarjanjem superg ob peščena tla. Zahteven maraton, letos že šestič, se namreč začne in konča v tisoč let starem puščavskem mestu, od mestnih svetišč, ulic in grobnic pa vas bo hiter korak zanesel tudi v okoliško gorato puščavo. Zagnanci, ki pa naj se pripravijo tudi na razbeljeno puščavsko sonce, se bodo letos zbrali 12. septembra, za startnino pa bodo odšteli 248 evrov.

 

 

Deli s prijatelji