NASVETI

Šest mitov o hrani

Objavljeno 28. april 2014 18.00 | Posodobljeno 28. april 2014 18.00 | Piše: S. I.

Sprehod skozi nekaj mitov o mikrovalovkah, žitaricah, nemastnih solatnih prelivih, beli zelenjavi, sokovnih očiščevalnih dietah in diuretični kavi.

Prehranski nasveti prihajajo tako divje in drzno, da je včasih težko slediti vsem informacijam, kaj je dobro za nas in kaj ne. Pogosto se zgodi, da postanejo pravilo, ki pa ni nujno najbolj pravilno. Zato so pri ameriški reviji Time pobarali strokovnjake za prehrano, kaj menijo o šestih najbolj razširjenih prehranskih mitih.

Mikrovalovka in žita

Prvi mit se tiče mikrovalovne pečice in tako imenovanega dejstva, da kuhanje v njej uniči hranilne snovi. V resnici je ravno nasprotno: kuhanje v mikrovalovki je priporočljivejše od tistega v vreli vodi, saj se tako v hrani ohranijo koristne snovi, kot so vitamini in minerali.

Drugi mit govori o žitih – več ko jih je, bolje je. Polnozrnate žitarice so v primerjavi z rafinirano belo moko zagotovo bolj zaželene, ker vsebujejo več vlaknin in vitamina B, a ni treba nasesti prav vsakemu marketinškemu triku. Če oglašujejo, da neki prehranski izdelek vsebuje več različnih vrst žit, še ne pomeni, da ta niso močno obdelana in osiromašena. »S predelavo se izgubi velik del koristnih snovi, ki jih vsebujejo,« opozarja Nicolette Pace, tiskovna predstavnica newyorškega državnega združenja nutricionistov NYSDA.

Za začetek je dobro pregledati deklaracijo in preveriti, ali so žita v izdelku dejansko polnozrnata, pri čemer

 image
 Zaradi skodelice kave še ne bomo dehidrirali.

moramo biti pozorni, ali so našteta na začetku seznama sestavin, kar pomeni, da so njegov največji in najpomembnejši del. Drugo pomembno dejstvo je vsebnost vlaknin. »Če vidite, da porcija krekerjev vsebuje le gram vlaknin, to pomeni, da v njih ni prav veliko polnozrnatih žitaric,« dodaja Paceova.

Lahki prelivi in krompir

Tretji mit so tako imenovani zdravi nemastni solatni prelivi. Sadje in zelenjava vsebujeta hranilne snovi, ki so topne v maščobah, kot je, denimo, likopen v paradižniku, ki ga povezujejo z zmanjševanjem tveganja za razvoj rakavih obolenj in kapi. Če izberemo takega brez maščob, se določene koristne snovi v zelenjavi ne bodo absorbirale v naše telo. Če že kupujemo vnaprej pripravljene prelive (dresinge), je bolje izbrati takšne, ki temeljijo na oljčnem olju, lahko pa solati dodamo avokado ali oreščke, ki vsebujejo zdrave maščobne kisline.

Četrti mit govori o izogibanju beli zelenjavi. Strokovnjaki za prehrano zagovarjajo živobarvno hrano – bolj ko so barve izrazite in bolj ko je hrana pisana, bolje za nas. To je popolnoma res: korenje in jagode vsebujejo betakaroten, pomemben antioksidant, ki sodeluje v boju proti škodljivim vnetjem na celični ravni, temna zelenjava pa je bogata z antioksidanti, vlakninami, kalcijem ter vitaminoma C in K.

A to še ne pomeni, da so njihovi beli sorodniki siromaki, kar se tiče hranilnih snovi. Cvetača, česen, čebula, gobe in tudi krompir so dobri viri vlaknin, antioksidantov in kalija. A čeprav je beli krompir nezaželen na jedilniku številnih diet, to še ne pomeni, da bo, če ga bomo jedli v zmernih količinah, popolnoma porušil shujševalno kuro. Ker je bogat z vlakninami, je že manjša porcija dovolj, da smo še dolgo siti. »Krompir je nekaj, okoli česar lahko sestavimo obrok,« pravi Jennifer McDaniel, tiskovna predstavnica ameriške akademije za nutricistiko in dietetiko, največje organizacije za zdravo prehrano v ZDA. »Če krompirju dodamo brokoli in malo sira, dobimo obrok, ki nam pomaga shujšati, hkrati pa smo po njem zadovoljni in siti.«

Sokovi in kava

Peti mit so diete s sokovi. »Ljudje so prepričani, da so sokovne očiščevalne diete koristne za razstrupljanje telesa,« pravi McDanielova. »Toda strankam vedno povemo, da imamo v telesu že vgrajen razstrupljevalni organ, ki mu pravimo jetra in je zelo učinkovit pri tem, kar počne.« Občasna očiščevalna sokovna dieta kakšen dan ali dva ni sicer nič slabega, a če želimo shujšati, je pametneje izbrati takšno, ki bo zagotavljala ustrezen vnos beljakovin in maščob v telo.

Zadnji mit govori o kavi in dehidraciji. Čeprav je kofein diuretik, kar pomeni, da iz telesa odvaja vodo, je te v kavnem napitku po navadi toliko, da lahko pogasi žejo. Voda je še vedno najboljše sredstvo za rehidracijo, a ljubiteljem dobre kave se ni treba izogibati črnega napitka samo zato, ker so prepričani, da bodo zaradi nje še bolj žejni. 

Deli s prijatelji