UBLAŽITE

Šest korakov do mirnega želodca

Objavljeno 19. december 2012 08.00 | Posodobljeno 19. december 2012 08.00 | Piše: M. F.

Prebavne težave se pojavljajo v obliki bolečin, napihnjenosti in vetrov, v času, ki je pred nami, pa bodo še posebno izrazite.

Eden od kvarnih učinkov nikotina je tudi tvorjenje prebavnih plinov.

Le redki so srečneži, ki jih nikoli ne pestijo želodčne težave. Te se kažejo kot bolečine v želodcu, napihnjenost, nenavadno oglašanje črevesja in v od vseh najneprijetnejši obliki: vetrovih. V času, ki je pred nami, se bodo mize pogoste šibile pod dobrotami, ki se jim bo le težko upreti, zato bodo želodčne nadloge še izrazitejše. Če seveda ne boste upoštevali nekaterih nasvetov ...

Majhni zalogaji

Pomembno je, da uživate v majhnih zalogajih hrane in jih dobro ter počasi prežvečite. Z zvrhano obloženo žlico ali velikimi grižljaji boste s hrano pojedli veliko zraka, ta bo prišel v želodec, potoval skozi prebavni sistem in se iz telesa izločil v obliki glasnejših ali tišjih vetrov.

Izogibajte se gaziranim pijačam

Gazirane pijače sodijo med najpogostejše krivce za želodčne težave. Mehurčki v njih v kombinaciji s sladkorjem ustvarjajo občutek napihnjenosti.

Pozabite na žvečilne gumije

Eden najučinkovitejših načinov za preprečevanje nastajanja prebavnih motenj je izogibanje žvečenju žvečilnega gumija. Z žvečenjem namreč v želodec pride zrak, ta pa izzove želodčne težave, zlasti vetrove.

Več se gibajte

Potem ko zaužijete obrok, se podajte na sprehod. Hoja spodbuja prebavo, zavira nastajanje plinov in obenem pomaga obdržati vitko linijo.

Prenehajte kaditi

Najbrž ste že velikokrat slišali, da kajenje škoduje zdravju. Eden od kvarnih učinkov nikotina je tudi tvorjenje prebavnih plinov in s tem občutek napihnjenosti.

Rastline

Obstajajo številne začimbe, kot so klinčki, janež, koromač, ki pomagajo pri zmanjševanju želodčnih plinov. Uživajte jih po obroku v obliki čaja, pospešili bodo prebavo, ublažili zoprno napenjanje in – tudi vetrove.

Deli s prijatelji