POMOČ

Sepia: zdravilo za hormonsko neravnovesje

Objavljeno 18. marec 2012 17.30 | Posodobljeno 18. marec 2012 17.30 | Piše: Tadeja Rajer

Uporabna je pri številnih drugih akutnih težavah.

Odpravlja porodne bolečine, ki pritiskajo navzdol.

Sepia officinalis ali sipa je zdravilo živalskega izvora, ki je v naših lekarnah na voljo že skoraj leto dni. Sepia je ime za posušeno, rjavo črno barvilo, ki ga v obrambi brizgne sipa iz črnilne žleze. Zdravilo se izdela iz tinkture čistega črnila. To so vse do časov ustanovitelja homeopatije in homeopatskih zdravil dr. Samuela Hahnemanna uporabljali zgolj kot barvilo, saj še niso poznali njegovega zdravilnega učinka, potem pa so ga začeli uporabljati tudi kot pogosto zdravilo, saj sepia spada med polikreste, najbolj poznana in široko uporabljana homeopatska zdravila.

Sepia je zdravilo, ki močno vpliva na ženske hormone (ki so prenašalci informacij med organi oziroma tkivi v organizmu), zato jo večkrat predpišejo ženskam kot moškim. Verjetno jo bodo najbolj vesele nosečnice, saj se raba klasičnih zdravil med tem stanjem odsvetuje, jemanje homeopatskih zdravil pa je po navodilih homeopata povsem varno.

Kdaj pomislimo na jemanje sepie:
– pri nosečniški slabosti, bruhanju, izcedku iz nožnice;
– potovalni slabosti zaradi nosečnosti;
– porodnih bolečinah;
– navalih vročice v menopavzi;
– boleči menstruaciji;
– urogenitalnih težavah ali vnetju mehurja;
– kadar pacient občuti težo ali pritiskanje navzdol, je čustveno ravnodušen, brezbrižen, raje sam kot v družbi, zlahka plane v jok, je pogosto zmrzljiv in ima željo po kisli in sladki hrani.

Pomaga pri težavah z maternico

Sepia se uporablja pri nosečniški slabosti ali bruhanju, pogosto tudi pri težavah po porodu. Pri ženskah odpravlja težave, ki jih povzročijo hormonske spremembe, npr. v menopavzi ali pri mesečni krvavitvi. Je tudi odlično zdravilo pri prolapsu ali zdrsu maternice, ki je lahko posledica prepogostih ali številnih porodov. Pri klasičnem zdravljenju je pri zdrsu velikokrat potreben operativni poseg, izkušeni homeopati pa se lahko pohvalijo s primeri, ko se z jemanjem homeopatskega zdravila, večinoma sepie, odpravijo težave zaradi občutka teže in vlečenja navzdol ter operacija ni več potrebna. Vendar pa tako stanje zahteva posvet pri profesionalnem homeopatu in natančen predpis zdravila.

Pri nosečniški slabosti pomaga, kadar ima nosečnica občutek praznega trebuha ali luknje v želodcu z glodajočimi bolečinami. Občutek praznine v želodcu začasno izboljša hrana, slabost pa pogosto spremlja glavobol in se poslabša že samo ob misli na hrano. Najmočnejša je zjutraj, pred zajtrkom in se še poslabša po zaužitju hrane. Pomaga tudi pri nosečnicah, ki jih muči potovalna slabost ali če to spremlja bruhanje, na primer žolča, in smrdi. Je zdravilo za obilni nožnični izcedek med nosečnostjo, ki peče, je bel ali rumenkast, sirast in neprijetnega vonja, ženska lahko čuti suhost in srbenje v nožnici. Če je poleg tega še utrujena ali izčrpana, bo najverjetneje dobro reagirala na sepio.

Odpravlja bolečine v hrbtu

V menopavzi je koristno zdravilo za ženske z navali vročice, ki se seli po telesu. Navale občutijo, kot da bi telo oblivala topla voda, ali pa nastane vročica v telesu in se širi navzgor. Težave se poslabšajo popoldne oziroma zvečer ali po potenju. Pomaga tudi, kadar se zaradi menopavze redčijo lasje. Nanjo pomislimo pri boleči menstruaciji, kadar ima ženska občutek, da bolečina pritiska navzdol, ta občutek pa je tako močan, da se ji zdi, da bo maternica padla ven. Bolje jim je, če prekrižajo noge, slabše pa po uriniranju (odvajanju vode), če stojijo ali hodijo in med menstruacijo.

Uporabna je pri številnih drugih akutnih težavah, na primer pri bolečini v hrbtu, zaprtju, kašlju ali vnetju mehurja, vendar le, če se splošni simptomi zdravila ujemajo s simptomi bolnika. Na splošno pomaga ženskam, ki so izčrpane in imajo občutek teže oziroma pritiskanja navzdol, kar je zelo pogosto v nosečnosti, vendar tudi pri številnih drugih stanjih. Po navadi so ravnodušne in brezbrižne do bližnjih, domačih in tudi službenih obveznosti. Najraje bi vse skupaj pustile in nekam pobegnile, a običajno ne vedo, kam. So zmrzljive, ne marajo sočustvovanja in imajo raje samoto kot družbo. Če jim dišijo kisle kumarice, lahko drugi posumijo, da so v blaženem stanju ali pa da potrebujejo sepio, saj imajo željo po kislem in čokoladi.

Sepia tako kot vsa preostala homeopatska zdravila spada med zelena zdravila, saj jo proizvajajo iz naravnih snovi, s tem pa ne škodujejo okolju. Količine, ki so potrebne za izdelavo zdravila, so tako majhne, da se iz virov – rastlin, dreves in mineralov ali živali – zlahka nadomestijo. Življenje živega bitja je sicer nemogoče nadomestiti, a če primerjamo količino, ki je potrebna za pripravo zdravila, je ta v primerjavi z vso preostalo porabo minimalna in bolj opravičljiva. Homeopatska zdravila se izdelajo po preprostih postopkih.

Ker so varna in ne povzročajo stranskih učinkov, niso potrebna draga testiranja ali poskusi na živalih in jih lahko uživajo tudi nosečnice, uporaba večine klasičnih zdravil pa se med tem stanjem odsvetuje. Kljub varnosti homeopatskih zdravil pri vseh resnejših stanjih in v nosečnosti poiščemo pomoč homeopata, ki bo na osnovi celotnih simptomov predpisal ustrezno zdravilo in spremljal potek zdravljenja. Če težave trajajo dlje ali so hujše, se posvetujemo z zdravnikom.

Deli s prijatelji