ČUSTVA

Sedem značilnosti čustveno močnih oseb

Objavljeno 23. junij 2015 11.00 | Posodobljeno 23. junij 2015 11.00 | Piše: Da. M.

Stresni trenutki, izgube, neuspehi in razočaranja se dotaknejo prav vsakega. Kako naprej, je ključno.

Naša prepričanja o možnostih uspeha v prihodnosti so veliko pomembnejša kot solzave reakcije ob stresu ali slabi novici.

Čustveno močnejši ljudje vsakodnevni stres in težave obvladujejo lažje, prav tako si hitreje opomorejo, ko se spopadajo z izzivi in s kriznimi trenutki v svojem življenju. Čustvena moč oziroma stabilnost se nanaša na notranje sposobnosti in prav zato bi si mislili, da je težko pričakovati, da bi se čustveno nestabilni posamezniki v stresnih situacijah lahko bolje znašli. A vseeno se lahko. Prav vsak od nas lahko veliko naredi zase že s tem, ko ozavesti svoje pomanjkljivosti, trdi psiholog Guy Winch.

Mirnost ni nujno pravi odziv

Popularna kultura prikazuje čustveno močne posameznike kot tihe, stoične ljudi, ki se nikoli ne pritožujejo in je njihovo čustveno izražanje v krizi omejeno na besedno izražanje, stiskanje pesti in nepremično strmenje. Kateri koli znaki čustvenih izbruhov ali solze, še posebej, če jih vidimo na moškem, so znak težkega spopadanja s problemi in čustvene šibkosti.

Take predstave so ne le napačne, temveč tudi izjemno zavajajoče. Čustvena stabilnost in moč imata zelo malo skupnega s stoičnostjo in še manj z zgoraj opisanimi odzivi. Čustvena moč je nekaj, kar lahko določimo skozi čas. Po definiciji vključuje človekovo sposobnost soočanja z izzivi in miren preskok nazaj in ne odzivov na določene trenutke.

Pogum je ključen za naprej

Za primer psiholog Guy Winch navaja dva podjetnika, ki sta pet let posvetila projektu, ki se ni izkazal za uspešnega. Kateri od njiju je čustveno močnejši? Tisti, ki se čuti prizadetega in plane v jok, ali tisti, ki je potrt, ampak obvladuje čustva pod nadzorom?

Solze so največkrat znak razočaranja ter frustracije in ne poraza. 

Winch odgovarja, da noben od njiju. Človekove hipne reakcije so enakovredne kot kasnejše spopadanje s situacijo. Nekdo lahko v trenutku začne jokati, se še en teden počuti grozno, a nato preide v običajen ritem in začne delati pri novem projektu. Navidezno stoična oseba bo verjetno tisti hip delovala bolje, a bo na splošno tako potrta, da bo vse svoje sanje opustila. Pri taki primerjavi ima jokajoča oseba očitno boljšo čustveno trdnost, kljub temu da je bil njen odziv izredno čustven.

Ste čustveno močni?

Številni med nami sami sebe narobe ocenimo. Če se odzovemo čustveno, se imamo za šibke, četudi imamo namen iti prek vsega ali verjamemo, da bomo na koncu vseeno zmagali. Solze so največkrat znak razočaranja ter frustracije in ne poraza. Naša prepričanja o možnostih uspeha v prihodnosti so veliko pomembnejša kot solzave reakcije ob stresu ali slabi novici.

Se sprašujete, če ste čustveno močni? Tukaj je sedem načinov ovrednotenja sebe in drugih:

Čustveno močni ljudje …

  • Ob razočaranjih in neuspehih ne izgubijo poguma.
  • Lažje se prilagodijo spremembam.
  • Sposobni so prepoznati in izraziti svoje potrebe.
  • Osredotočijo se na to, kako premagati oviro, ne pa biti ovira samemu sebi.
  • Učijo se iz napak in kritik.
  • Stremijo k temu, da uvidijo širšo sliko v stresnih situacijah.
  • Hitreje si opomorejo po čustvenih pretresih, kot so zavrnitve in neuspehi.

Če se ne najdete v teh opisih, zberite pogum, saj lahko svojo čustveno moč zgradite s krepitvijo svoje duhovnosti in se naučite odzivov na dnevne situacije, s katerimi se srečujete. 

Deli s prijatelji