SIJOČE

Sedem stopničk do belega nasmeha

Objavljeno 07. junij 2013 13.40 | Posodobljeno 07. junij 2013 13.42 | Piše: M. F.

Vse se začne s pravilnim umivanjem, rednimi obiski zobozdravnika, primerno prehrano in pravim izborom zobnih past.

Spomnite se, tudi vi ste bili nekoč otroci. Ste tedaj tuhtali o tem, kaj vse lahko in kaj še boste počeli, ali o tem, česa vse raje ne bi, ker je to nevarno ali vam bo spodletelo.

Če sodite med tiste, ki jih je zobozdravnika malce strah, bo skrajni čas, da to bojazen premagate. Redni obiski v njegovi ordinaciji bodo za lep nasmeh nedvomno potrebni, ob tem pa upoštevajte še nekaj nasvetov.

Pravilno umivanje zob

Večina si za ščetkanje zob ne vzame niti minute časa, to pa še zdaleč ni dovolj. Idealno bi bilo, da bi zobe umivali po vsakem obroku ali vsaj dvakrat dnevno najmanj dve minuti ter jih negovali tudi z zobno nitko. Ščetko menjajte vsake tri mesece.

Redni pregledi

Morda so obiski pri zobozdravniku res neprijetni, a so obvezni. Primerno bi bilo, da bi zobozdravnika obiskali takoj, ko v ustih opazite kakršne koli spremembe.

Zmerna vadba

Na prvi pogled vadba in nasmeh res nimata nič skupnega, a pretiravanje z napornimi vajami privede do dehidracije. V ustih se zato tvori manj sline in zobje so izpostavljeni škodljivim zunanjim vplivom ter so bolj podvrženi kariesu in drugim okužbam. Kadar opazite, da vam v ustih zmanjkuje sline, se odžejajte, vendar ne s sladkimi pijačami, ampak z običajno vodo.

Previdnost pri krvavečih dlesnih

Če vam pogosto krvavijo dlesni, imate veliko težavo. Najbrž gre za parodontozo ali drugo okužbo, ki se lahko razširi na preostale dele telesa. Obiščite zobozdravnika.
 
Izbira prave zobne paste

Izbirajte takšne z rahlo abrazivnimi sredstvi. Te odstranjujejo madeže, zobni kamen, belijo in polirajo zobe.

Izbira pravih živil

Karies ni zgolj posledica uživanja sladkarij in bele moke. Čeprav se boste odločili iz doma odstraniti vse slaščice, ne boste rešili zob. Zobno gnilobo namreč izzovejo tudi sicer zdrava živila (denimo sadje in oreščki), kisle jedi, pretopla in prehladna živila. Uravnotežena hrana je ključ do lepih zob. Seveda, če jo spremlja prava skrb zanje.

Pregledovanje jezika

Videz jezika lahko o zdravju odkrije zanimiva dejstva. Če je zelo rdeč, lahko nakazuje težave s srcem ali s ščitnico. Siv jezik z zelenkastimi pikicami opozarja na poškodbe jeter, če je na njem veliko rumenkastih oblog, pa gre za težave s presnovo. Bodite torej pozorni nanj, saj se splošno zdravje organizma nedvomno kaže tudi na zobeh.

Deli s prijatelji