ODGOVORNI

Sedem največjih kradljivcev spomina

Objavljeno 23. september 2015 09.00 | Posodobljeno 23. september 2015 09.00 | Piše: M. F.

Med njimi sta tudi nepravilno delovanje ščitnice in kajenje.

Za slab spomin so lahko krive tudi razvade.

Ko začnete pozabljati pomembne datume, ko vam uide iz spomina, po kaj ste prišli v prostor ali kje ste pustili ključe, začnite preverjati svoje zdravje. »Težava je namreč mogoče povezana s pomanjkanjem spanja, količino vsakodnevnega stresa ali kajenjem, morda pa celo nakazuje nekatere bolezni,« opozarja Majid Fotuhi, ameriški znanstvenik in ustanovitelj centra za proučevanje možganov v ameriškem mestu Lutherville. Prav v tem centru in pod njegovim okriljem so se strokovnjaki dokopali do sedmih najpogostejših vzrokov za pešanje spomina.

Pomanjkanje spanca

Strokovnjaki neprestano opozarjajo, da lahko pomanjkanje spanja slabo vpliva na opravljanje vsakodnevnih obveznosti. Zmanjšana koncentracija, upočasnjene reakcije in utrujenost ne vplivajo slabo le na delo v pisarni ali v šoli, ampak tudi neposredno na spomin. Res pa je, da škodljivih vplivov pomanjkanja spanja na spomin ni mogoče opaziti po nekaj neprespanih nočeh. Opazne postanejo, kadar ste za nočni počitek prikrajšani daljši čas. 

Žleza ščitnica

Ta žleza nima neposrednega vpliva na možgane, vpliva pa na vse presnovne procese v telesu, zato je nedvomno treba preveriti njeno stanje, če se nenadoma pojavijo težave s spominom.

Kajenje

Kajenje škoduje vsemu telesu in tudi možganom, saj ovira dotok kisika vanje in njihovo prekrvljenost. Prav zato lahko povzroča pešanje spomina in ogroža druge dejavnosti možganov. Raziskava, v kateri je sodelovalo 7000 moških in žensk, je pokazala, da kadilci uporabljajo manj besed in imajo v primerjavi z nekadilci okrnjene praktično vse možganske funkcije.

Vročinski valovi

Velik vpliv na spomin imajo vročinski valovi, s katerimi se ženske ubadajo v menopavzi. »Več ko občutijo teh valov in izrazitejši ko so, večje so pri njih težave s spominom. Zlasti pri spominjanju imen in podrobnostih preteklih dogodkov,« pravi Fotuhi. Vendar te težave niso trajne in po zaključku menopavze zvodenijo.

Depresija in anksioznost

Anksioznost in depresija škodljivo vplivata na živčne sklope, ki so skrbijo za spomin. Če se poleg pešanja tega pojavlja tudi nihanje razpoloženja, obstaja velika možnost, da se bo po zdravljenju omenjene motnje spomin vrnil v normalno stanje. Z izboljšanjem razpoloženja se namreč vrne tudi pomnjenje.

Prehrana

Raziskava, ki so jo strokovnjaki izvedli na miškah, je pokazala, da so imele tiste, ki so dobivale mastno hrano, pri preverjanju spomina slabše rezultate od tistih, ki so dobivale hrano brez 'slabih' maščob. Razlaga: s temi maščobami bogata hrana vpliva na hipokampus, del možganov, ki je zaslužen za kratkotrajni spomin.

Stres

Hormoni stresa prav tako škodujejo delom možganov, ki skrbijo za pomnjenje. Kroničen stres tako znatno škoduje našim malim sivim celicam in seveda tudi spominu. 

Deli s prijatelji