REŠITELJI

Sedem močnih, ki preprečujejo izpadanje las

Objavljeno 02. december 2014 14.40 | Posodobljeno 02. december 2014 14.42 | Piše: M. F.

Od maščobnih kislin omega 3 do železa, magnezija in selena.

Skrb za lepe in goste lase se začne na krožniku.

Lepi in negovani lasje niso rezultat zgolj skrbnosti in nege, ampak tudi hrane, ki jo vsakodnevno uživate. Prava količina ustreznih vitaminov in mineralov spodbuja njihovo rast, pomanjkanje pa povzroča njihovo izpadanje. Poglejte, kaj velja v korist naglavnemu okrasju vključiti na vsakodnevni jedilnik.

Maščobne kisline omega 3

Potrebne so za naravno izgradnjo celic, pomagajo pri miselnih procesih in pri ohranjanju koncentracije, izjemno pomembne pa so tudi za zdravje las, zlasti za njihovo mehkobo in prožnost. Ker jih telo ne more proizvajati samo, jih je v telo treba vnesti s hrano. Z njimi bogate so zlasti mastne ribe in lupinasti plodovi.

Cink

Pomemben je za spodbujanje rasti in obnove celic, nepogrešljiv je za močan imunski sistem, skrbi pa tudi za hormonsko ravnovesje v telesu, s čimer zavira izpadanje las. Dnevno priporočena količina za odrasle znaša 15 miligramov. Njegovi najboljši viri so lupinarji (školjke, polži, raki), rdeče meso, telečja jetra, tunina in sir ter tudi rastlinska hrana (soja, otrobi in neoluščen riž).

Beljakovine

Lasje so večinoma sestavljeni iz beljakovin, prav zato jih je priporočljivo uživati v zadostni količini. Če ne marate mesa in rib, posegajte po jedeh, kot so grški jogurt, jajca, fižol, soja.

Železo

Ta element do vseh celic v telesu prenaša kisik in je zato nepogrešljiv pri zagotavljanju pravilnega pretoka krvi, seveda tudi na lasišču. Slaba prekrvitev tega je neposredno povezana z izpadanjem las. Zagotovite telesu dovolj železa in jejte zeleno listnato zelenjavo, polnozrnata žita, fižol, rdeče meso in rumenjake.

Vitamina A in C

Loj je oljnata snov, ki jo izločajo žleze lojnice, in je naravni regenerator lasišča in las. Pretirano izločanje te maščobne snovi zamasti lase, premajhna količina pa pomeni suho lasišče in lomljive lase. Da bi ohranili primerno ravnotežje, je treba uživati živila, bogata z vitaminom A in C (zeleno zelenjavo, korenje, brokoli, sladki krompir, buče).

Magnezij

Potreben je za številne procese v telesu, raziskave pa kažejo, da njegovo pomanjkanje vpliva tudi na prehitro izgubo las tako pri ženskah kot pri moških. Magnezij je v mandljih, špinači, leči, v rjavem rižu in v nekaterih vrstah rib.

Selen

Še en element, ki je močan antioksidant in ohranja elastičnost tkiv, sodeluje pri številnih presnovnih procesih, pomanjkanje selena pa se kaže v (ne)kakovosti, zlasti pa v gostoti las. Mladostniki, starejši od 15 let, in odrasli potrebujejo nekje med 30 in 70 mikrograma selena dnevno. Veliko ga je v brazilskih oreških, polnozrnatih žitih, česnu, morskih sadežih in v kvasu.

Deli s prijatelji