CILJI

Sedem lastnosti neučinkovitih ljudi

Objavljeno 01. september 2015 09.00 | Posodobljeno 01. september 2015 09.00 | Piše: Da. M.

Katere navade pripomorejo k temu, da smo neučinkoviti?

Prepoznajte lastnosti in se na pravi način usmerite k svojim ciljem.

Bi si želeli biti učinkovitejši? Ste polni idej, ki jih ne uresničite? Ob koncu dneva sploh ne veste, kako ste porabili čas, in tako mimo vas bežijo tedni, meseci, celo leta? Čeprav nas neproduktivnost spravlja v slabo voljo, bo morda lažje, če boste vedeli, da 90 odstotkov ljudi občuti podobno. Razlog neučinkovitosti leži v navadah, ki nam preprečujejo uresničitev vseh ciljev, piše psiholog Theo Tsaousides na portalu Psychology Today. Spoznajte sedem navad ljudi, ki so izrazito neučinkoviti, in prepoznajte svoje napake. S tem, ko spoznamo svoje lastnosti, veliko lažje dosežemo spremembe.

Kako si torej neučinkoviti ljudje prizadevajo k cilju?

  • Dvomijo, da imajo tisto, kar je potrebno

Ljudje, ki so izrazito neproduktivni, trpijo zaradi lastnih dvomov, pomanjkanja samozavesti in nikoli niso prepričani, da imajo lastnosti, ki bi jim pomagale pri uspehu. Pomanjkanje izkušenj zamenjujejo s pomanjkanjem sposobnosti. Preizkušnje vidijo kot grožnjo, odzivov ter kritik pa jih je strah. Raje imajo poznano okolje kot nove izzive. Zato ne preizkusijo nečesa novega, saj se bojijo neuspeha. Nekega dne zato preprosto nehajo iskati priložnosti.

  • Predolgo čakajo na start

Prelaganje na jutri je zelo značilna lastnost neučinkovitih ljudi. In dalj časa ko čakajo, da nekaj naredijo, večja je verjetnost, da stvari nikoli ne bodo naredili. Čas dojemajo kot neskončen in ne dojamejo, da je čas edino sredstvo, ki ga, ko ga izgubimo, ne moremo več dobiti nazaj. Tistim, ki jim uspe ujeti zadnji rok, se ustvari lažno upanje, da so sposobni narediti stvari v zadnjem trenutku. Ne razumejo namreč, da je bistvena razlika med tem, ali stvari samo naredimo ali pa jih naredimo dobro.

  • Hitro izgubijo potrpljenje

Neučinkoviti ljudje ne čakajo prav dolgo, radi imajo hitre rešitve. Hitro shujšajte, hitro obogatite, hitro postanite pametni … to so naslovi, ki jih spodbujajo. Zato so izjemno hitro razočarani, saj vsi vemo, da do marsikaterih rešitev ni hitre poti. Nenehno iščejo bližnjice. Katera kolona se hitreje premika, kje je manj vrste na blagajni? Nenehno se borijo z uro in stvari raje naredijo hitro kot pa dobro. A s tem, ko so hitri na račun kakovosti, zapravijo več časa za popravljanje napak.

  • Brez sramu delajo več stvari hkrati

Neučinkoviti ljudje se ne morejo osredotočiti le na eno stvar. Naložijo si preveč bremena, ki ga želijo rešiti naenkrat. Z vami se bodo pogovarjali in hkrati pisali sporočilo nekomu drugemu. Konec dneva so fizično in psihično utrujeni, a rezultatov, ki bi jih lahko pokazali, ni prav veliko.

  • Želijo si sprememb, ne da bi se spremenili

Neučinkoviti ljudje odobravajo spremembe, a jih ne usvojijo. Obupno si želijo nečesa novega v svojem življenju, a se upirajo narediti kaj, kar bi k spremembam pripomoglo. Izogibajo se učenju novih tehnik ali sprejemanju novih tehnologij. Ne vidijo različnih pogledov na stvari.

  • Stremijo k popolnosti

Neučinkoviti ljudje delajo veliko, a čas zapravljajo na detajlih, ki pa ne zanimajo prav nikogar. Bolj jih zanima, da bi imeli popolno kot pa uporabno idejo. Bolj jih veseli, da ustvarijo produkt, ki je brezhiben, kot pa da bi se naučili stvari, s katerimi bi ga izboljšali. Bolj se osredotočajo na to, da ne bi naredili napak, kot pa na to, kako rasti in se razvijati.

  • Veliko se pritožujejo

Zelo pesimističen pogled na svet je značilnost, ki pesti neučinkovite ljudi. Preveč časa in energije zapravijo za pritoževanje o težavah, ki so na svetu, o krivicah, ki jim jih drugi delajo, smilijo se sebi, namesto da bi poiskali način, kako stvari izboljšati. Zelo radi iz muhe naredijo slona in zelo radi verjamejo, da niso odgovorni za stanje, v katerem so.

Deli s prijatelji