PRETIRANO ZNOJENJE

Se preveč potite?

Objavljeno 07. julij 2015 19.10 | Posodobljeno 07. julij 2015 19.12 | Piše: Marija Mica Kotnik
Ključne besede: potenje

Prekomerno znojenje, ki mu strokovno pravimo hiperhidroza, je motnja, ki pesti precej ljudi.

Zaradi učinkovitosti, varnosti in preprostosti pri odpravljanju prekomernega potenja najpogosteje svetujem aplikacijo botulin toksina, pravi Nevio Medved, dr. med.

Pretirano znojenje je vsekakor zadrega, ki jo posameznik čuti v dnevni komunikaciji in lahko močno okrne njegovo samopodobo. Zaradi pretiranega znojenja se počutimo nelagodno in nemalokrat spremenimo vedenje do drugih ljudi. Zato je prav, da čim prej ukrepamo. Poznamo dve vrsti pretiranega znojenja: »O prekomernem znojenju govorimo, ko to preseže potrebe termoregulacije. Poznamo primarno hiperhidrozo, ki se pojavi v času odraščanja, v najstniških letih, in je tudi najpogostejša, pojavlja pa se približno enako pogosto pri ženskah in moških. Druga je sekundarna hiperhidroza, ko pretirano znojenje spremlja številne bolezni in lahko nastopi kadar koli v življenju bolnikov z endokrinimi motnjami in specifičnimi onkološkimi obolenji ter je pogostejša v menopavzi,« pravi specialist plastične, rekonstrukcijske in estetske kirurgije Nevio Medved, dr. med., in doda, da ločimo tudi različne vrste znojenja glede na del telesa, kjer se pretirano potimo. »Najbolj se potimo na tistem delu telesa, kjer je gostota znojnic največja. Če se potimo v dlani in stopala, govorimo o palmoplantarnem prekomernem znojenju, če pod pazduhami, je to aksilarno, če po vsem telesu, pa gre za generalizirano prekomerno potenje.«

Zelo potne roke so lahko velika okvira pri različnih opravilih, tudi v delovnem okolju. Še bolj moteče pa je pretirano aksilarno znojenje, ki pušča vidne in vlažne madeže na obleki pod pazduhami, dodatno pa učinkujejo še vonjave, ki so ob izrazitem potenju še bolj poudarjene. Čeprav je pretirano znojenje precej moteče za vsakogar, ki ga pesti, je skoraj nevzdržno za tiste, ki se pogosto pojavljajo v javnosti ali opravljajo delo, pri katerem so v neposrednem stiku z ljudmi, pravi sogovornik. »Ljudje s prekomernim znojenjem prilagajajo svoje vedenje, gibanje rok in držo, da bi pred okolico prikrili moteče madeže na srajci ali obleki. Zaradi neprestanega psihološkega pritiska se stanje seveda še poslabša in znojenje je še intenzivnejše.«

Učinkovito proti potenju

Najosnovnejši način pri odpravljanju prekomernega potenja je pogostejše umivanje oziroma ustrezna dnevna higiena, na voljo imamo veliko preparatov, dezodorantov, mazil, ki pa učinkujejo le deloma, zato vse več ljudi išče druge metode. K zmanjšanju težav, ki so posledica neustreznih odzivov na stresne situacije posameznika, lahko pripomorejo tudi različne metode sproščanja ali meditacije. Tistim, ki imajo poleg težav s hiperhidrozo še težave s prekomerno telesno težo, strokovnjaki priporočajo, naj najprej shujšajo. Včasih si lahko pri prekomernem potenju pomagamo tudi z zdravili, antiholinergiki, pravi sogovornik, ki obenem svetuje, da vsi, ki imajo to težavo, čim prej poiščejo strokovno pomoč, saj je na voljo kar nekaj medicinskih posegov, ki zelo učinkovito odpravljajo to motnjo.

V zadnjih letih je število posameznikov, ki se odločajo za reševanje težav zaradi prekomernega znojenja s pomočjo medicinskih posegov, vse večje, pravi sogovornik. »Prav pri odpravljanju aksilarne hiperhidroze, ki je tudi najpogostejša, je zelo učinkovita podkožna aplikacija botulinum toksina. Poseg je preprost, po njem se hitro okreva, pretirano znojenje preneha takoj po aplikaciji in je zelo varen način reševanja omenjene neprijetnosti,« pravi Medved, dr. med. Še pomembneje pa je, da učinek te metode traja od devet do dvanajst mesecev, kar pomeni, da v tem obdobju nimamo težav s pretiranim potenjem.

Deli s prijatelji