VEČNA NADLOGA

Še malce o pomarančni koži

Objavljeno 16. april 2012 19.10 | Posodobljeno 16. april 2012 19.12 | Piše: M. F.

Večina še vedno verjame, da je celulit deden in posledica debelosti ter da se ga je mogoče znebiti zgolj z operacijo.

Ni deden ne nepremagljiv, je pa na moč moteč in trdovraten.

Prihaja poletje in jakne ter plašče bodo zamenjala lahka oblačila, kratka krilca, hlače in seveda tudi kopalke. Veliko razlogov za veselje, nekaj pa tudi za skrb. Še posebej, če sodite med tiste, ki se obremenjujejo s celulitom. Kaj sploh je ta grozna pomarančna koža, kaj jo povzroča in kako se je je mogoče znebiti odkriva kozmetičarka Elizabeth Dancey.

Celulit ni posledica debelosti

»Celulit ni debelost,« prvi in najpogostejši mit o pomarančasti koži razbija Elizabeth Dancey in pojasnjuje, da se z njim sooča več kot 80 odstotkov žensk ne glede na to, ali so debele ali suhe, nastane pa zaradi povečanja prostornine maščobnih celic in nepopolnega izločanja strupenih snovi iz telesa. Ljudje, pri katerih limfni in krvni pretok dobro delujeta, imajo tega tkiva manj, saj se strupene snovi ne kopičijo v telesu, pač pa se sproti odvajajo.

Celulit ni deden

Morda res nanj nekoliko vplivajo geni, a v večji meri smo zanj s svojim načinom življenja odgovorni sami.

Z leti je samo še slabše

»Trditev, ki za večino žensk na žalost drži,« pravi dr. Dancey. Nastajati začne v puberteti, ko spolne žleze začno izločati več hormona estrogena. Z leti pa se metabolizem upočasni, večina žensk spremeni življenjski slog ter se manj giblje. Posledica tega je, da se maščobne celice večajo, vse več tekočine se zadržuje pod kožo in maščobne blazinice so vedno večje. Največji spodbujevalci zadrževanja tekočin v telesu so kofein, alkohol in cigarete, zato se jim poskušajte izogniti in vsekakor ne vreči puške v koruzo.

Pretiravanje z vodo ne pomaga v boju proti celulitu

Večina ljudi uživa premalo tekočine, predvsem vode. Ta res pomaga v boju proti celulitu, a pretiravanje z njo stanje lahko tudi poslabša, saj celice zaradi tekočine nabreknejo in je pomarančasta koža še bolj izrazita. Liter in pol dnevno je povsem dovolj.

Zgolj telovadba ne odpravi celulita

Samo vadba ne bo dovolj, je pa ta v kombinaciji s pravo hrano nedvomno najboljši način boja proti celulitu. Ker se bodo izoblikovale mišice, bo koža bolj gladka in celulit manj viden.

Za optimalen učinek so priporočljive aerobne vaje za vse telo, vsaj uro in pol na dan in petkrat tedensko. Vključite ples, kolesarjenje, trebušnjake, počepe, vaje za noge, plavanje, tek …

Zdrava hrana prav tako ne bo dovolj

Tako kot le telovadba tudi sama zdrava hrana ne bo dovolj. »Najboljša je torej kombinacija obeh. V svojo prehrano vključite kar največ antioksidantov, torej jejte raznobarvno zelenjavo, še posebej brokoli. Nikar ne pozabite na maščobne kisline omega 3 in omega 6, izogibajte pa se umetnim sladilom, gaziranim pijačam in hitri hrani,« svetuje Dancey.

Liposukcija ni edina rešitev

Morda je najlažja, a še zdaleč ne vedno tudi trajna rešitev. Morda z njo ne bo mogoče odstraniti vseh maščobnih celic ali pa se pretok ne bo izboljšal in se bodo maščobne blazinice znova pojavile. Raje spremenite življenjski slog, vključite vanj zdravo prehrano ter gibanje ter z masažnimi tehnikami spodbujajte krvni pretok.


 

Deli s prijatelji