POČITNICE

A se kaj dogaja?

Objavljeno 03. julij 2012 17.25 | Posodobljeno 03. julij 2012 17.27 | Piše: Zdenka Zalokar Divjak

Počitnic smo veseli vsi. Otroci, učitelji in starši.

Otrokom, ki negujejo interes za njim ljubo dejavnost, tudi med počitnicami ni dolgčas.

Veliko učencev in dijakov je pospravilo vse vidne sledi po šoli, trdno odločenih, da bodo poleti na urniku le počitek, spanje in seveda čim več žurov. Teden, dva smo tako starši kot otroci zadovoljni, da se je življenje umirilo in nismo več vsak dan od jutra do večera razpeti med šolo, delom in domačimi obveznostmi. Toda kmalu bodo začeli otroci posedati pred televizijo in računalniki ter stokati, da se nič ne dogaja. Tedaj se znajdemo v stiski in začnemo iskati različne možnosti, da bi otroci med počitnicami tudi kaj doživeli, se mogoče česa novega naučili, pridobili nove prijatelje in se zadovoljni vračali domov.

Manko interesov in spodbud

Problem nastane, če otroci nočejo nikamor, kadar na vse spodbude in predloge odgovarjajo, da jih ne veselijo, ne zanimajo in naj jih samo pustimo pri miru.

Starši bi se morali zavedati, da se dolgčas pojavi zaradi pomanjkanja interesov in spodbud. Interesa za neko dejavnost pa se ne da vzpostaviti od danes na jutri, ampak z dolgotrajnim delom.

Interes za branje, naravo, šport, hribe, jezike, glasbo, torej vse dejavnosti, ki so na razpolago, je treba gojiti. To preprosto pomeni prav skrbno negovati, vztrajati in vzpodbujati tiste vrednostne sisteme, ki so za otroke primerni.

image

Problem pa je v tem, da se hitro navdušijo za določeno dejavnost, vendar so jo tudi hitro pripravljeni opustiti ali zamenjati, kakor hitro se stvari ne odvijajo po njihovih pričakovanjih in željah.

Ravno tu pa bi morali nastopiti starši, učitelji, mentorji, trenerji, skratka vsi tisti, ki nam ni vseeno, kako bo potekalo odraščanje naših otrok. Velikokrat imam občutek, da se starši zaradi slabe vesti, ker so premalo s potomci, pustijo kar hitro prepričati, da so treningi »brezvezni«, da se v glasbeni šoli učijo »samo teorijo«, da so mentorji postali »zahtevni«, skratka, naložijo cel kup razlogov, ki naj bi opravičili njihov izstop ali zamenjavo dejavnosti.

Vzgoja delovnih navad

Počitnice so idealen čas, da nadoknadimo ali začnemo vzgojo delovnih navad. Danes je v ospredju težnja po zabavi in čim manj dela. Nekateri starši še med počitnicami otrokom pripravijo zajtrk, preden gredo v službo, jim perejo, likajo. Vendar doma je vedno dosti dela,

Počitnice so idealen čas za privzgojitev delovnih navad pa tudi priložnost, ko smo lahko več skupaj.

sploh če je ob hiši kakšen travnik ali vrt. Vsak otrok ima tudi katerega od starih staršev, h kateremu gre lahko na počitnice in mu pomaga pri vsakodnevnih opravilih.

Pubertetniki pa bi sploh morali biti vsaj en mesec kje zaposleni, pa ne za denar, ampak kot prostovoljci v različnih domovih in organizacijah.

Pravkar sem se vrnila s poti v eno od severnih dežel. Kar mi je najprej padlo v oči, so bili mladostniki, ki so delali vsepovsod. Sami mladi ljudje, ki so delali hitro, z dobro voljo in veliko zagnanostjo.

Počitnice so tudi čas za delo v odnosih. Otroci potrebujejo varnost in starši bi se morali malo ustaviti in se posvetiti drug drugemu. Zavedati se namreč moramo, da se v nasprotnem primeru razraščata dolgčas in notranja praznina, v katero nimajo otroci kaj vložiti.

Nadomestki

Človek za svoje funkcioniranje potrebuje različne dražljaje. Če ti ne zadovoljujejo potrebe po varnosti, sproščenosti, estetiki, gibanju, moramo poiskati nadomestke v obliki snovi ali vsebin, ki zapolnijo te pomanjkljivosti.

Vsi vemo, kateri so ti nadomestki, saj se kar naprej spopadamo z vedno večjo problematiko patologije današnjega časa. Mladi imajo na dosegu roke pijačo, droge, glasno ropotanje (glasbo), računalnike, televizijo – vse to namesto zadovoljevanja osnovne človekove potrebe po ljubezni in sreči.

Deli s prijatelji