NASVET

Ščetkajte tri minute, nitka je obvezna

Objavljeno 05. junij 2012 09.00 | Posodobljeno 05. junij 2012 09.00 | Piše: M. F.

Otroka že od malega navajajte na ustno higieno, spremljajte njegove prve samostojne korake in mu bodite dober zgled.

Nekaterih mest ščetka ne doseže, umazaniji tam bo kos le zobna nitka.

Zdravi in lepi zobje so del splošnega zdravja, a le čisti bodo dolgo ostali takšni, zato je prvi korak k zdravi ustni votlini higiena. Svojim malčkom zobke pričnite umivati takoj, ko pokukajo na plano. Na začetku ni treba uporabljati zobne ščetke, dovolj bo že na vaš prst ovit in v vodo namočen košček gaze. Ko pa je zob več, je ščetka obvezna. Ko začne otrok dejavno sodelovati pri umivanju zob, ga je treba naučiti pravilnega postopka. Vodite malčkovo roko s krožnimi gibi, ki zajamejo tudi obzobno tkivo. Zob ima tri vidne ploskve in vsako je treba temeljito očistiti. Navade, ki jih usvoji otrok, so temelj za nadaljnjo ustno higieno.

Prehitro in površno

Kar 75 odstotkov ljudi si za umivanje zob ne vzame dovolj časa, večina jih uporablja premalo zobne paste. Posledice takšne nepravilne ustne higiene je nalaganje zobnih oblog, kar vodi v nastajanje kariesa.

Po ščetkanju samo voda

Zobe si je treba umivati vsaj dvakrat na dan, posebno pomembno je umivanje pred spanjem. Pri tem očistite vse vidne ploskve. Obvezno uporabljajte zobno nitko, saj je mesta med zobmi mogoče očistiti le z njeno pomočjo. Po večernem umivanju pijte zgolj vodo. Če si žejo gasite z mlekom, čajem ali sokovi, bo ponovno potrebno ščetkanje.

Izberite pravo ščetko

Na seznamu desetih najpogostejših napak pri negi zob sta na vodilnih mestih slaba izbira ščetke ter prekratko in nepravilno umivanje. Stomatologi priporočajo ščetko iz umetnih vlaken, ne pretrdo in dovolj majhno, da lahko doseže vse kotičke. Menjajte jo najmanj vsake tri mesece. Druge napake so še umivanje le nekaterih mest, zanemarjanje notranjih zobnih površin, neizpiranje z vodo ter napačno hranjenje ščetke, ki zato ostane vedno vlažna, na njej pa se tako razmnožujejo bakterije.

Različna hrana, različna nega

Različne prehrambne navade zahtevajo različno skrb za zobe. Uživanje rafiniranih ogljikovih hidratov, sladke hrane in živil, ki se lepijo na zobe, zahteva pogostejše umivanje zob.

Beli naj zobozdravnik

Moda zapoveduje bele zobe, zato mnogi pretiravajo z uporabo domačih belilnih sredstev. Boljše rezultate zagotavlja beljenje pri stomatologu, ki ne poškoduje zobne sklenine.

Najboljša pasta je tista, ki jo redno uporabljate

Če nimate posebnih težav, izberite pasto, ki vam najbolj ustreza, vsebuje pa naj fluor. V nasprotnem primeru se posvetujte s stomatologom. Ta vam bo priporočil, kateri proizvodi so primerni za vaše zobe in dlesni. In ne pozabite: najboljša pasta je tista, ki jo redno uporabljate.

Ne pozabite na zobozdravnika

Posledica nezadostne ustne higiene so slab zadah, karies in različna vnetja. Na zobeh se začne nalagati zobni kamen, obzobno tkivo pa postane sivo. Vse te spremembe pripeljejo do izgube zob. Skrb za ustno higieno je res temelj za preprečevanje teh nevšečnosti, poleg tega pa je vsaj enkrat letno obvezen preventiven pregled pri zobozdravniku.

Deli s prijatelji