VIDEO

Sara Savnik: Bila sem žrtev objestneža

Objavljeno 18. december 2013 08.00 | Posodobljeno 18. december 2013 08.24 | Piše: Da. M.

Ljubitelji pirotehnike naj svojo moč raje izkazujejo v fitnesu.

Sara Savnik.

Predpraznično obdobje in prazniki so za mnoge navdušence nad pirotehniko čas, ki ga izkoristijo za uporabo pirotehničnih sredstev. »Bila sem žrtev objestneža. Mladim, ki bi bili radi frajerji, polagam na srce, naj svojo moč dokažejo na igrišču ali v fitnesu, kjer lahko dvigujejo uteži,« pravi aktualna miss Universe, ki je kot najstnica zaradi poka petarde izgubila sluh. »V življenju nisem držala petarde v roki. In sem bila žrtev. Želim si, da bi bilo takih poškodb čim manj. Želim, da bi lahko vsi videli, da so prazniki lahko lepi tudi, če so mirni,« pravi Savnikova. »Kar je tebi v užitek, je lahko nekomu veliko breme.«

image
 

Kaj se je Sari zgodilo 14. novembra 2005, preberite tukaj.image

Letos pirotehnika poškodovala že tri

Zadnja leta število poškodb s pirotehničnimi sredstvi upada, ugotavljajo v ljubljanskem univerzitetnem kliničnem centru (UKC), a vsaka poškodba je nepotrebna. Poškodb, kakršno je doživela Sara Savnik, imajo na kliniki za otorinolaringologijo in cervikofacialno kirurgijo malo. »Na srečo je takih poškodb malo, a problem je, da so te poškodbe nepovratne  in prvotnega stanja, vrnitev sluha, ne moremo vzpostaviti. Zato je ključna preventiva,« je povedal dr. Iztok Fošnarič.

Letos so v UKC obravnavali že tri poškodbe, ki so jih povzročila pirotehnična sredstva, največ pa jih, kot vsako leto, pričakujejo v noči z 31. decembra na 1. januar. »Skoraj polovica vseh poškodb se vsako leto zgodi v silvestrski noči. In velika večina poškodovancev je tudi vinjenih,« opozarja dr. Simon Herman, z oddelka za travmatologijo Kirurške klinike UKC Ljubljana.

Poškodba zaznamuje za vse življenje

Na nepotrebnost takih poškodb je opozoril tudi dr. Uroš Ahčan. »Mladega človeka poškodba zaznamuje za vse življenje in hkrati tudi obremeni družbo, saj vemo, da hude poškodbe roke predstavljajo psihosocialni problem, ki je prisoten vse življenje,« pravi prof. dr. Uroš Ahčan, predstojnik KO za plastično, rekonstrukcijsko, estetsko kirurgijo in opekline Kirurške klinike UKC Ljubljana. Dr. Ahčan meni, da se mladi, ki uživajo v pokanju, ne zavedajo, kakšne so lahko posledice. »Ker so neizkušeni, jim je treba že vnaprej pokazati žive slike, kaj se zgodi,  če pride do nesreče,« pravi dr. Ahčan.

  • Video poškodovanca objavljamo na dnu članka, ob tem pa opozarjamo, da so fotografije v njem zelo nazorne.

Gre za poškodbo, ki se je zgodila ob eksperimentiranju s pirotehničnim sredstvom. Poškodovanec ima danes dve protezi in je zaznamovan za vse življenje.

»Pri eksplozijah so tkiva tako poškodovana, da jih ne moremo več rekonstruirati. Kar pomeni, da potrebujemo tkiva, ki jih moramo prenesti z drugega dela telesa. V tem primeru funkcija nikoli ni enaka. Drugih rešitev praktično ne poznamo,« pojasnjuje dr. Ahčan.

Deli s prijatelji