PSIHOLOGIJA

Sanjače bolj boli

Objavljeno 24. januar 2014 15.30 | Posodobljeno 24. januar 2014 15.30 | Piše: U. S.

Višji prag bolečine imajo bolj pozorni posamezniki, pravijo znanstveniki.

Posameznikovo doživljanje bolečine je določeno v možganih.

Ljudje, ki so se bolj sposobni osredotočiti, imajo višji prag bolečine kot sanjači, trdijo znanstveniki z ameriškega kliničnega centra Wake Forest v Severni Karolini. Posameznikova občutljivost za bolečino je določena v možganih, pravijo in še, da je bolečinski prag subjektivna kategorija, ki se med ljudmi zelo razlikuje: tisto, kar nekoga zelo boli, drugi niti občutil ne bo. Te razlike, pravijo znanstveniki, izvirajo v količini sive snovi v določenih predelih možganov, sporoča avtor študije, profesor nevrologije in anatomije Robert Coghill. Izsledki raziskave so objavljeni v znanstveni publikaciji Pain (Bolečina). Medtem ko je bolečina večinoma kratkotrajna, vsaj 20 odstotkov svetovnega prebivalstva trpi kronične bolečine, globalni stroški lajšanja pa naj bi do leta 2015 narasli na 60 milijonov dolarjev. Odkritje, zakaj bolečine (in bolezen) nekatere ljudi bolj izčrpavajo in oslabijo kot druge, bi bilo izjemnega pomena pri zdravljenju. In zdaj se zdi, da smo vsaj korak bližje temu.

Tisti z nižjim pragom bolečine imajo manj sive snovi v predelu možganov, ki prispeva k pozornosti in nadzoru nad bolečino.

Možgani so sestavljeni iz sive (sivine, v kateri so telesa živčnih celic) in bele snovi (beline, kjer so živčna vlakna). Siva snov procesira informacije kot računalnik, bela koordinira komunikacijo med različnimi deli možganov. Znanstveniki so proučevali odnos med količino sive snovi in individualnimi razlikami v občutljivosti za bolečino, v raziskavi je sodelovalo 116 zdravih prostovoljcev. Vsi so morali oceniti intenzivnost bolečine: majhen del kože na roki ali nogi so jim segreli na 48 stopinj Celzija. Potem so opravili globinsko slikanje glave, da so znanstveniki proučili strukture v možganih. Ugotovili so, da imajo ljudje z nižjim pragom bolečine manj sive snovi v tistem predelu možganov, ki prispeva k pozornosti in nadzoru nad bolečino, je povedala soavtorica študije Nichole Emerson. Zato posamezniki, ki so nagnjeni k sanjarjenju, intenzivneje občutijo bolečino, sporočajo znanstveniki: »Te vrste strukturalnih razlik lahko pomenijo osnovo za razvoj pripomočkov, s katerimi bo možno boljše diagnosticiranje pa tudi klasificiranje, zdravljenje in ne nazadnje preprečevanje bolečine,« trdi profesor Coghill.

Neka prejšnja raziskava je pokazala, da tudi razlike v beli snovi lahko vplivajo na bolečino. Medtem ko sivina vpliva na njeno intenzivnost, lahko belina nadzoruje trajanje, akutne bolečine pa lahko postanejo kronične, so še ugotovili raziskovalci.

Deli s prijatelji