BLAGODEJNOST MASAŽE

Sami se premalokrat razvajamo

Objavljeno 24. december 2014 13.00 | Posodobljeno 24. december 2014 13.00 | Piše: Katja Cah

Prijeten dotik lahko dela čudeže.

Alenko Smrekar, dipl. fizioterapevtko in kolonoterapevtko iz salona AVE, smo vprašali, zakaj nam masaža tako prija, še posebno v mrzlih dneh, katere tehnike so primerne za koga ter kako jih lahko izvajamo tudi sami na sebi ali svojih bližnjih in celo odženemo bolečino. »Masaža telesa je blagodejna tehnika oziroma terapija, ki pozitivno vpliva na telo in duha,« na kratko izpostavi bistvo Smrekarjeva, nato pa podrobneje razloži, zakaj masiranje pomaga pri sprostitvi telesa in mišičnih bolečinah ter izboljša počutje: »Ko dosežemo sprostitev telesa, neposredno vplivamo na zmanjšanje psihične napetosti. Redko boste po masaži videli človeka, ki bi bil razdražljiv, slabe volje, jezen in napet. K pozitivnemu razpoloženju veliko pripomore tudi edinstveno orodje, to je človeški dotik, saj znanstveno dokazano zmanjšuje posledice stresa. Ljudje smo energetska bitja in vsekakor je bistvena tudi energija, ki kroži med maserjem in stranko ter vpliva na povišano raven energije masiranega.«

Ni primerna za vsakogar

Masiranje nam še posebno godi, kadar nas zebe, in se s pospešenim krvnim obtokom ogrejemo. S tem kožo tudi nahranimo in zaščitimo pred mrazom. Pa vendar masaža ni primerna za vsakogar. »Kadar imamo odprte rane, akutno infekcijo ali poškodbo, krčne žile, nalezljive kožne bolezni in kronična stanja – diabetes, visok krvni pritisk ter huda obolenja srca – se je izogibamo. Nekateri ljudje je preprosto ne marajo oziroma jim ni všeč tuj dotik in tudi takim jo odsvetujemo,« stvarno opozarja naša sogovornica, ki opaža, da veliko strank ni najbolj sproščenih pri masaži trebuha, zato se ji izognejo: »Nima smisla, da izvajamo nekaj, kar povzroča nelagodje, saj pri tem ne dosežemo globinske sprostitve, kar je namen masaže.«

Redko boste po masaži videli človeka, ki bi bil razdražljiv, slabe volje, jezen in napet.

Povezanost črevesja in sproščanja

V njihovem centru pogosto izkoriščajo pozitivne učinke masaže tudi kot pripravo na kolonohidroterapijo – metodo v programu razstrupljanja oziroma čiščenja debelega črevesa s filtrirano ogrevano vodo. »Kadar so ljudje napeti ali nesproščeni, z masažo pred kolonikom dosežemo sprostitev, kar bistveno vpliva na potek terapije. V stanju napetosti je čiščenje črevesja močno ovirano in to je še eden izmed dokazov povezanosti črevesja in psihe. Pri kolonoterapiji je zelo priporočljiva posebna masaža trebuha, ki pomaga pri čiščenju in večini v tem primeru zelo ustreza,« na še en zanimiv vidik pokaže Smrekarjeva in nam zaupa, po katerih tehnikah masiranja je v njihovem centru največje povpraševanje: »Najprijetnejši in najbolj zaželeni so prijemi, ki jih uporabljamo pri mišični napetosti, denimo pri vozlih na zgornjem delu hrbta, kjer gre za močnejše gnetenje ali uporabo akupresurnih točk. Zelo blagodejna je stimulacija akupresurnih točk vzdolž hrbtenice in ob lopaticah. Globoko sprostitev in prijetnost pa skoraj pri vseh prineseta masaža stopal in dlani. Kadar so noge boleče, po dolgotrajni stoji ali telesni aktivnosti, pa je najbolj učinkovita tehnika gnetenje mišic, ki izboljša prekrvitev in stimulira odvajanje mlečne kisline.«

Z vročimi kamni na meridiane

Zelo priljubljena je tudi masaža z vročimi kamni, pri kateri zelo hitro dosežejo močne učinke tako na fizični kot psihični ravni, kot opiše izkušena fizioterapevtka: »Naravno zglajeni, vroči kamni vulkanskega izvora so pripomoček za masažo. Njihova toplota pripomore k občutku popolne sprostitve. Kamni, prepojeni z zdravilnimi eteričnimi olji, pospešujejo krvni obtok in sproščajo utrujene mišice. Iz telesa pomagajo izločiti odvečne nezdrave snovi, uravnavajo in poživljajo energetske centre. Ogrete vulkanske kamne polagamo na meridiane – energijske poti, ki potekajo skozi naše telo.«

Pomemben je dober namen

Smrekarjeva kot izurjena maserka pozdravlja tudi idejo samomasaže oziroma masiranja naših bližnjih, pa čeprav za to nismo uradno usposobljeni: »Premalokrat se razvajamo sami. Samomasaža je lahko zelo učinkovita in dobrodejna. Masažo dlani in stopal, na katerih je veliko energijskih točk, si lahko naredimo tudi sami in smo še posebno pozorni na predele, kjer nam najbolj prija. To so navadno refleksne točke, ki potrebujejo energijo, in tako jim jo dovajamo. Če ste pozorni, opazite, da se denimo pri bolečem trebuhu kar sami, nevede rahlo masirate in s tem energetsko blažite bolečino. Tudi svojim bližnjim lahko pomagate z masažo, čeprav niste izšolani za maserja. Že sam dotik je zdravilo. Kadar sledite temu, da z masažo ne povzročate neprijetne bolečine, boste vedno dosegli dobre rezultate. Predvsem pa sta pomembna dober namen in dobra energija.« 

Deli s prijatelji