HIGIENA

S spužvasto gobico je treba znati

Objavljeno 17. december 2013 10.00 | Posodobljeno 17. december 2013 10.00 | Piše: M. F.

Nikakor je ne smete z nikomer deliti.

Poskrbite, da kopel ne bo le prijetna, ampak tudi zdrava.

Vroča, peneča se kopel in spužvasta gobica. Nedvomno mamljiva ideja. »Spužvaste gobice so idealne za odstranjevanje odmrlih celic s kožne površine. Ta je po negi z njimi mehka na otip in negovana, prav tako pa ta pripomoček spodbuja pretok krvi v povrhnjici,« pojasnjuje dermatolog dr. Paul Jarrod Frank.

Prijetna, a lahko tudi nevarna

Toda prepogosta uporaba gobice, zlasti ob nepravilnem vzdrževanju, lahko povzroči več škode kot koristi vsaj iz dveh razlogov: prvi je njena dokaj groba tekstura, drugi pa je povsem higieničen. Stare in nepravilno vzdrževane spužvaste gobice so pravo leglo bakterij in plesni. Vlaga jih privlači in v luknjicah gobice se te hitro namnožijo ter ob stiku s kožo ogrožajo zdravje. Mikroorganizmi namreč pridejo v telo skozi kožne ranice in lahko povzročijo nevarne okužbe.

Opozarjajo tudi strokovnjaki

Glede na laboratorijske raziskave je na spužvasti gobici običajno dvoje različnih škodljivih mikrobov: acinetobaktri, ki povzročajo okužbe na ranah in čire, ter glive kvasovke, v največji meri kandida, ki lahko izzove osip okoli ust in druga draženja. Prav zato uporaba gobice ni priporočljiva, če imate na koži rane. Tudi sicer se je pri negi z njo vedno treba izogibati vseh telesnih odprtin. 

Še nekaj nasvetov, da bo prijetno res tudi koristno

  • Uporabljajte gobice iz naravnih materialov in ne sintetičnih.
  • Po kopanju pustite, da se gobica posuši. Hranite jo na suhem mestu, ne na robu kadi ali v kabini za prhanje, kjer se lahko zmoči.
  • Vaša gobica naj bo resnično samo vaša.
  • Vsake tri do štiri tedne jo nadomestite z novo.
Deli s prijatelji