PSIHOLOGIJA

S spanjem premagajmo strahove

Objavljeno 27. september 2013 19.00 | Posodobljeno 27. september 2013 19.00 | Piše: E. B.

Strašljive izkušnje in boleče travme iz preteklosti bi vendarle lahko postopno odpravili povsem enostavno in naravno: s spanjem!

Prometne nesreče so lahko posledica zaspanosti, najbolj pa vzbuja skrb, da so zaspani največkrat starši, ki v avtu prevažajo otroke.

Strah je mogoče premagati tudi povsem preprosto in naravno: s spanjem. Izsledki raziskave, objavljene v mesečni reviji Nature Neuroscience, namreč razkrivajo obetavne metode za odpravo različnih fobij in celo znakov posttravmatske stresne motnje!

Kot je v sklopu svojega postdoktorskega dela na univerzi Northwestern v Chicagu razkrila Katherina Hauner, vodja študije, se je mogoče z neprijetnimi spomini in bolečimi čustvi spopadati tudi med spanjem. V raziskavi je sodelovalo petnajst prostovoljcev, ki so jih v budnosti namerno strašili s podobami različnih obrazov ter jih pospremili še z neprijetnim vonjem in ustrahovanjem z različnimi šoki, v spanju pa jih znova izpostavljali vonjavam, povezanim z grozljivimi izkušnjami (ne pa tudi šokom, saj bi jih ti lahko prebudili). Elektrodermalne meritve oziroma meritve prevodnosti kože so pokazale, da so vonjave občutno sprožile razburjenje, a se prostovoljci s ponavljajočim se izpostavljanjem sploh niso več odzivali na prej moteče dražljaje. In tako je bilo tudi v budnosti: z vztrajnim ponavljanjem spalne terapije so sodelujoči čedalje redkeje in intenzivneje kazali znake vznemirjenosti, sčasoma pa so strahovi povsem izzveneli.

Obetavna tehnika

Metoda bi se tako utegnila izkazati za uporabno pri zdravljenju različnih tesnobnih in stresnih motenj: obetavna tehnika bi lahko postala stalnica pri terapijah, med katerimi bolnike soočajo s preteklimi bolečimi izkušnjami, z rednim in postopnim izpostavljanjem pa jim pomagajo odpraviti ali vsaj učinkoviteje obvladovati strahove, menijo avtorji raziskave. Če bi lahko vsaj del terapije opravili med spanjem, bi bilo zdravljenje mnogo znosnejše in primerno predvsem za tiste, ki so stresne in travmatične dogodke globoko potlačili, saj je vsaka zavestna omemba zanje mnogo preveč pretresljiva in nevzdržna. Vonj kot učinkovit, a prefinjen opomnik bi lahko med spanjem postopno zmanjšal nelagodje in intenzivno čustvovanje v budnosti ter pomagal do notranjega miru. 

Deli s prijatelji