POLETNO

S pitjem vode nad
vnetje mehurja

Objavljeno 11. avgust 2012 11.45 | Posodobljeno 09. avgust 2012 21.12 | Piše: E. B.

Vnetje sečnega mehurja doleti predvsem ženske, nadloga pa se rada pojavi predvsem poleti.

Mokre kopalke čim prej zamenjamo s suhimi (foto: Ljubo Vukelič).

Vnetje sečnega mehurja, za okužbami dihal drugo najpogostejše vnetno obolenje, je skrajno neprijetna in tudi nevarna nadloga, ki se kaže kot pogosto tiščanje na vodo in pekoče uriniranje, tudi zgolj po kapljicah, pojavijo se lahko krvavitev, bolečina v spodnjem delu trebuha, katere izvor najpogosteje pripišemo jajčnikom, urin je lahko tudi moten in zelo neprijetnega vonja. Takšne težave so pri ženskah pogoste, pogosteje pa se pojavljajo v poletnih mesecih, opozarjajo s Kliničnega oddelka za urologijo UKC Ljubljana.

Kot je pojasnil asist. Bojan Štrus, dr. med., v vročih dneh glede na zunanjo vročino pogosto pijemo premalo, zaradi česar se mehur manj spira. Poleti so tudi spolni odnosi pogostejši, v prid zdravju ni niti nevarna navada uriniranja v morje ali jezero, zadnjična odprtina in sečnica pa sta si pri ženskah povrhu zelo blizu, zato so težave pri moških mnogo redkejše; mimogrede, sečnica je pri ženskah zelo kratka, dolga le od 2,5 do 4 centimetre. Vnetje najpogosteje povzroča črevesna bakterija Escherichia coli. »Zdravniško pomoč je dobro poiskati, kadar so bolečine močne, nikakor pa ne smemo zanemariti krvavega urina,« pove asist. Štrus. Pri začetnih težavah si lahko pomagamo tudi sami, še svetuje. Izjemno pomembne so količine popite tekočine, te mora biti mnogo več kakor običajno, saj se bakterije tako spirajo iz mehurja že s samim pretokom urina, na sluznico mehurja pa ugodno vpliva tudi brusnični čaj oziroma čaj za ledvice in mehur. Če ne pijemo dovolj, je naš sečni mehur idealni prostor za razmnoževanje bakterij, ki povzročajo vnetja sečil. »Tistim, ki imajo ponavljajoče se težave z vnetjem mehurja, svetujemo, da s seboj na dopust vzamejo škatlico uroantiseptikov, ki jih pred odhodom predpiše zdravnik,« priporoča sogovornik.

Ko samozdravljenje ni mogoče, je potrebna uporaba antibiotikov, in sicer od sedem do deset dni, ki je v večini primerov uspešno, vnetje pa se pogosto tudi ponovi. Takrat je potrebno dolgotrajnejše antibiotično zdravljenje, tudi po več mesecev v zelo majhnem odmerku.

Še nekaj napotkov za miren dopust

Da bi preprečili vnetje, nosimo bombažno spodnje perilo, ki ga po rednem programu še dodatno speremo in odstranimo morebitne ostanke pralnega sredstva. Izogibamo se tesnim oblačilom in tangicam. Po opravljeni potrebi se vedno umijemo, sicer pa obrišemo od spredaj nazaj, po spolnem odnosu je priporočljivo, da opravimo malo potrebo, intimne nege pa nikoli ne zanemarimo. Mokre kopalke čim prej zamenjamo s suhimi. Če nas vnetje vendarle doleti, je prva pomoč vedno voda: pijemo velike količine, učinkovit je tudi čaj ursi, ki vsebuje arbutin z antibakterijskim delovanjem in obenem deluje kot blagi diuretik, a ga lahko pijemo največ en teden. Priporočljivi so še kamilični in peteršiljev čaj, napitki z limono, kumaricami, ječmenom, ingverjem in cimetom. Težave lahko blažimo celo s kopeljo iz hrastovega lubja. Če težave ne izzvenijo, poiščemo zdravniško pomoč!

 

Deli s prijatelji